Słowo alkoholizm kojarzy się z uzależnionym mężczyzną. Niestety jest to stereotyp, który nie jest już aktualny. W uzależnienie od alkoholu popada coraz więcej kobiet i jest to tendencja wzrostowa. W dużej mierze jest to efekt zmian kulturowych i postrzegania pozycji kobiety w społeczeństwie. Zdecydowanie najwięcej piją kobiety między 20 a 29 rokiem życia, singielki oraz mieszkające w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców.

Dlaczego kobiety piją?

Przyczyn jest wiele i są bardzo podobne do tych, z powodu których po alkohol sięgają mężczyźni. To przede wszystkim stres, problemy w pracy lub domu, huśtawka emocjonalna związana z gospodarką hormonalną.

Jednak kobiety piją alkohol nie tylko pod wpływem negatywnych emocji. Bardzo często pretekstem jest odniesiony sukces w pracy, chęć zrelaksowania się, spędzenia miłego wieczoru ze znajomymi.

Jak piją kobiety?

Jeszcze do niedawna zdecydowana większość kobiet piła w samotności, w tajemnicy przed rodziną i znajomymi. Wypełniały wszystkie ciążące na nich obowiązki zawodowe i domowe. Po alkohol sięgały późnym wieczorem, gdy wszyscy domownicy poszli już spać. To dzięki temu mogły przez wiele lat ukrywać swoje uzależnienie. W dużej mierze wynikało to z tradycyjnej roli kobiety w rodzinie i społeczeństwie.

Obecnie uległo to zmianie. Kobiety coraz częściej piją alkohol w miejscach publicznych, pubach, klubach i nikogo to nie dziwi. Nie ma nic w tym złego, jeżeli ma to charakter sporadyczny. Regularne spotkania prowadzą do uzależnienia od alkoholu.

Stereotypem jest alkoholizm kobiecy kojarzony z kobietami zaniedbanymi, niechlujnymi. Coraz więcej kobiet uzależnionych od alkoholu, to kobiety sukcesu, eleganckie i bardzo zadbane. Doskonale potrafią skrywać swoje uzależnienie za pomocą płynów do płukania jamy ustnej, miętowych gum do żucia, intensywnych perfum oraz kadzidełek. Ich zapach skutecznie kamufluje zapach alkoholu.

Alkoholizm kobiet i uzależnienie mężczyzn – czym się różnią?

Kobiecy alkoholizm jest znacznie bardziej niebezpieczny niż uzależnienie alkoholowe u mężczyzn. Przede wszystkim kobiety znacznie szybciej uzależniają się od alkoholu, nawet pitego w małych ilościach. Codzienna lampka wina pita do obiadu, z czasem wzrasta do kolejnej lampki do kolacji i jeszcze jednej wieczorem podczas oglądania telewizji. W efekcie prowadzi to do uzależnienia od alkoholu.

Organizm kobiet inaczej reaguje na wypity alkohol niż organizm mężczyzn. Przy podobnej wadze i wypitej ilości alkoholu stężenie alkoholu w krwi kobiety jest o 40% większe niż we krwi mężczyzny. Wynika to z różnic w budowie. Ciało kobiet zawiera więcej tkanki tłuszczowej, natomiast mniej wody. Alkohol ma mniej płynów, w których mógłby się rozcieńczyć.

Kolejną różnicą jest odmienny metabolizm alkoholu w organizmie. Kobiety mają znacznie mniej enzymów, które rozkładają alkohol w żołądku, w efekcie trafia on do wątroby. Także większa ilość estrogenów u kobiet sprzyja większemu wchłanianiu alkoholu.

Alkoholizm kobiecy od uzależnienia mężczyzn różni się także skutkami zdrowotnymi. Przy tej samej ilości wypijanego alkoholu poważne zmiany zdrowotne u kobiet występują już po 14 latach, u mężczyzn po 20. Pierwsze symptomy pojawiają się już po kilku latach uzależnienia. Najbardziej widoczne są one na twarzy: opuchlizna, pękające naczynka, sine wargi. Może ukryć to tylko bardzo silny makijaż.

Kobiety uzależnione od alkoholu częściej od mężczyzn narażone są na:

  • marskość wątroby (mniejsza ilość enzymów w żołądku),
  • osteoporozę (gorsze wchłanianie witaminy D),
  • raka sutka,
  • zaburzenia hormonalne,
  • oziębłość seksualną,
  • depresję,
  • stany lękowe.

Kobiety nadużywające alkoholu częściej są ofiarami i sprawcami wypadków komunikacyjnych, ofiarami przemocy fizycznej i seksualnej.

Leczenie alkoholizmu u kobiet

Leczenie kobiet uzależnionych od alkoholu jest znacznie trudniejsze niż leczenie mężczyzn. Składa się na to kilka czynników. Kobietom trudniej jest się przyznać do uzależnienia, ponieważ wypadają wtedy z przypisanej im roli wzorowej żony i matki. To właśnie z tego względu lepsze efekty przynosi terapia w grupach koedukacyjnych. Mężczyźni są bardziej otwarci, chętniej rozmawiają o swoich problemach, przy nich także kobiety łatwiej się otwierają.

Problem leczenia kobiet uzależnionych polega także na ich osamotnieniu. W przypadku uzależnionego mężczyzny może on liczyć na wparcie żony oraz dzieci. Kobieta najczęściej zostaje sama, mąż ją opuszcza, bo nie chce żyć z alkoholiczką. Czasami znajdzie wsparcie u dzieci lub wiernej przyjaciółki. Pomocne są ośrodki leczenia uzależnień, które udzielają wsparcia oraz prowadzą psychoterapię.

Dodaj komentarz