W dzisiejszym, stawiającym na zadbany wygląd świecie, piękny, biały uśmiech staje się już standardem. Oprócz tego ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na idealny zgryz, stąd ogromną popularnością cieszą się kliniki ortodontyczne, które dosłownie potrafią działać cuda. Jednak oprócz walorów estetycznych, o właściwy zgryz warto również zadbać ze względu na wskazania medyczne.

Wady zgryzu skutecznie utrudniają życie

Wady zgryzu powstają oczywiście w dzieciństwie i spowodowane są między innymi ssaniem kciuka, nieodpowiednio dobranym smoczkiem, mogą być również skutkiem porodu kleszczowego. Niezależnie od przyczyn ich powstania, mają negatywny wpływ na życie i skutecznie je utrudniają. Stąd też najlepiej je korygować i to jak najwcześniej, poprzez korzystanie z fachowej pomocy certyfikowanej kliniki, np. takiej: ortolingwa2.pl. Wady zgryzu w zależności od rodzaju przyczyniają się do problemów logopedycznych, mogą powodować nie tylko seplenienie, ale również zaburzać prawidłowe wypowiadanie spółgłosek. Ale to jeszcze nie wszystko! Fatalny zgryz utrudnia oddychanie oraz jedzenie, może zniekształcać twarz, co z kolei odbija się na poczuciu własnej wartości. Nieleczone wady zgryzu przyczyniają się też do różnego rodzaju chorób zębów, powodując próchnicę, choroby przyzębia, czy nawet ukruszenie się zębów.

Aparat ortodontyczny – w jakim wieku?

Leczenie wad zgryzu najlepiej zacząć już w dzieciństwie, kiedy pojawią się wszystkie stałe zęby, a więc około 11 roku życia ( choć nie jest to regułą). Wówczas to ortodonta jest w stanie szybko ocenić, czy dziecko potrzebuje pomocy, czy też nie i szybko zareagować. W zależności od rodzaju wady, noszenie aparatu stałego powinno potrwać od 1,5 do 2,5 roku. Leczenie wad zgryzu nie jest zarezerwowane tylko dla dzieci oraz nastolatków. Na noszenie aparatu ortodontycznego mogą zdecydować się również starsi (co jest dość popularne ostatnio), osoby po 30, czy nawet po 40 roku życia, które dotychczas borykały się z problemami, wynikającymi z nieprawidłowego zgryzu i teraz chcą się ich pozbyć. Aparat w późniejszym wieku, ma jeszcze jedną zaletę, korygując wadę, wpływa też na kształt ust oraz twarzy, odmładzając ją.

Dodaj komentarz