Jeżeli chorujesz na cukrzycę, musisz pamiętać nie tylko o diecie. Równie ważne są badania kontrolne, na podstawie których można ocenić postęp choroby. Poznaj listę badań kontrolnych, jakie powinien wykonać każdy cukrzyk i dowiedz się, gdzie możesz wykonać je bezpłatnie.

Cukrzyca – problem coraz większej grupy ludzi

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że w 2017 r. chorowało na nią około 425 milionów dorosłych[1]. Problem jest poważny, bo każdego roku schorzenie to rozpoznaje się u kolejnych milionów pacjentów. Osoba, u której cukrzyca zostanie zdiagnozowana, musi zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i pamiętać o badaniach kontrolnych.

Badanie cukrzycy pozwala lekarzowi monitorować przebieg choroby, a w razie konieczności zmodyfikować dotychczasową ścieżkę leczenia. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona cukrzyca może doprowadzić powikłań, w tym zawału serca lub niedokrwienia kończyn dolnych.

Cukrzycy – lista badań kontrolnych

Na jakie badania powinni regularnie zgłaszać się dorośli pacjenci, u których rozpoznano cukrzycę? Oto najważniejsze badania:

  • lipidogram. Badanie pozwala sprawdzić poziom cholesterolu w organizmie (frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów). Jest ono istotne, bo nadmiar cholesterolu LDL odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych. Stąd już tylko krok do miażdżycy;
  • glukoza, czyli badanie poziomu cukru we krwi. To jedno z podstawowych badań wykonywane zarówno u cukrzyków, jak i pacjentów, u których podejrzewa się tę chorobę;
  • hemoglobina glikowana (GHB). Badanie cukrzycy obejmuje przeprowadzenie GHB, które pokazuje, jak kształtował się poziom glukozy w organizmie pacjenta przez ostatnie miesiące. Wyniki tego badania upewniają lekarza, że leczenie przebiega prawidłowo;
  • kreatynina. Stężenie kreatyniny we krwi to badanie, które pozwala ocenić stan nerek. Badanie jest o tyle ważne, że jednym z powikłań cukrzycy jest nefropatia cukrzycowa, czyli cukrzycowa choroba nerek;
  • morfologia. To podstawowe badanie diagnostyczne i jedno z najpopularniejszych badań krwi. Wyniki tego badania pozwalają lekarzowi ocenić stan zdrowia pacjenta, a często także są niezbędne do postawienia diagnozy.

Darmowe badanie cukrzycy – gdzie i dla kogo?

Jeżeli masz powyżej 30 lat i chorujesz na cukrzycę II typu, na badanie cukrzycy zgłoś się do Centrum Medycznego Synexus. W ramach Akcji Promocji Zdrowia oferuje ono pacjentom wykonanie wyżej wymienionych badań. Za badanie cukrzycy w Synexus nie zapłacisz – wszystkie badania są wykonywane bezpłatnie.

Przychodnie Synexus mieszczą się w różnych miastach Polski, np. Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Częstochowie. Adresy są dostępne na stronie internetowej Centrum Synexus.

[1] Raport: Społeczny obraz cukrzycy, http://diabetyk.org.pl/wp-content/uploads/2017/12/Spo%C5%82eczny-obraz-cukrzycy_raport.pdf (dostęp 18.02.2019).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *