Balsam po opalaniu jest równie ważny co krem z filtrem UV. Dzięki niemu, unikniemy podrażnień wynikających z nadmiernej ekspozycji na słońce, a także uchronimy się przed szkodliwymi procesami starzenia skóry. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając balsam po opalaniu.

Balsam po opalaniu to, podobnie jak kremy z filtrem, obowiązkowe „must-have” każdej kosmetyczki w sezonie letnim. Nadmierna ekspozycja na słońce, nawet jeśli nie wygrzewamy się na piaszczystej plaży w upalnym kurorcie, ma zgubny wpływ na stan naszej skóry; ulega ona nadmiernemu przesuszeniu, a w konsekwencji staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Brak dobrego zabezpieczenia skóry oraz jej właściwej regeneracji po opalaniu, prowadzi także do jej przedwczesnego starzenia. Dlatego tak ważne jest, by balsam po opalaniu stosować z tak samo wysoką starannością co krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Balsam po opalaniu a regeneracja skóry

Promienie słoneczne wnikają w głąb naszej skóry niszcząc fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Uszkadzają wszystko to, dzięki czemu skóra jest elastyczna, sprężysta i jędrna. Dodatkowo, utrata dużej ilości wody oraz zniszczenie naturalnego płaszcza ochronnego w postaci lipidów sprawiają, że nic nie chroni nas przed zgubnym działaniem czynników zewnętrznych. Dobre balsamy po opalaniu odbudowują hydrolipidową warstwę skóry przywracając jej utraconą wodę, a co za tym idzie, jędrność. Kosmetyki te zawierają także substancje łagodzące podrażnienia i przyspieszające regenerację naskórka.

Co powinny zawierać balsamy po opalaniu?

Składnikiem, którego nie może zabraknąć w dobrych balsamach po opalaniu jest d-pantenol. To on przyspiesza syntezę białek, lipidów oraz lipoproteidów, dzięki którym minimalizujemy ryzyko wystąpienia podrażnień, zaczerwienień oraz stanów zapalnych. Warto również sprawdzić czy wybrany przez nas krem zawiera aloes, który również działa kojąco i nawilżająco na naszą skórę, a przy tym przyspiesza procesy regeneracyjne.

Kwas hialuronowy, elastyna czy kolagen – czyli wszystkie te substancje, które tracimy w trakcie opalania, możemy przywrócić stosując odpowiednie balsamy po opalaniu. Dzięki nim odbudujemy uszkodzony płaszcz hydropidowy skóry, a także przywrócimy jej jedność i sprężystość.

Jak stosować balsam po opalaniu?

Żeby balsam po opalaniu mógł zacząć działać, musisz odpowiednio przygotować do tego skórę. Dlatego też, w pierwszej kolejności należy zmyć wszystkie zanieczyszczenia: brud, sebum, pot, piasek, sól morską i przede wszystkim krem z filtrem, który znacznie utrudnia przyjmowanie składników odżywczych. Następnie okrężnymi ruchami wmasuj produkt w skórę. Pamiętaj, że po opalaniu jest ona bardziej wrażliwa i delikatna, dlatego wcieranie musisz wykonywać powoli i bez nadmiernego nacisku. Dobrze jest nałożyć balsam z lekkim nadmiarem i odczekać aż się wchłonie – jeśli chcesz przy okazji doświadczyć odrobiny przyjemnego chłodu, wybierz krem z mentolem.

Dodaj komentarz