Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego i bardziej oczywistego niż zakrapianie oczu, aczkolwiek wiemy, że trzeba podczas tej czynności pamiętać o kilku zasadach. Dla Twojego komfortu i dobrego samopoczucia polecamy zapoznać się z poniższym artykułem, by poszerzyć swoją wiedzę na temat tych preparatów, a także metod zakrapiania wraz ze wskazówkami odnośnie higieny, co przyda się zarówno przy stosowaniu dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Wybór kropli do oczu

Zanim przejdziemy do samego zastosowania, koniecznie trzeba najpierw zastanowić się jaki krople do oczu będą dla Ciebie najodpowiedniej. Możemy wśród nich wyróżnić kilka rodzajów, a mianowicie krople dla wrażliwych oczu, dla alergików, z dodatkowymi witaminami oraz przeznaczone dla osób noszących na co dzień soczewki kontaktowe.

Pierwsze z nich polecamy osobom, które często zauważają u siebie problem z zaczerwienionymi i przesuszonymi oczami, które zaczynają je drażnić i przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Najczęściej mowa o osobach, które większość swojego czasu spędzają przed ekranem komputera. Zatem dla nich szczególnie polecamy krople do oczu wrażliwych, natomiast dla alergików istnieją również osobne preparaty z substancjami kierowanymi do oczu podatnych na różne czynniki z zewnątrz.

Krople z dodatkowymi witaminami i minerałami to przykładowo krople z prowitaminą B5, która doskonale nawilża, chroni i regeneruje powierzchnię gałki ocznej, co również może sprawdzić się u osób wrażliwych oraz alergików. Ostatnim typem kropel są te przeznaczone do użytkowania w bezpośrednim kontakcie z soczewkami. Podstawową cechą, która je wyróżnia to brak obecności konserwantów w preparacie, które negatywnie mogą wpływać na późniejsze użytkowanie szkieł kontaktowych. W takim wypadku poznałeś już wszystkie najważniejsze rodzaje preparatów, z których teraz trzeba nauczyć się korzystać.

Jak zakrapiać oczy?

Tak jak wspomnieliśmy nie należy to do najprostszych zadań, a zwłaszcza w przypadku małych dzieci, lecz wystarczy trzymać się kilku podstawowych kroków, aby zakrapianie przebiegło szybko, bezboleśnie i zadziałało skutecznie.

Przede wszystkim należy się dobrze do tego przygotować, a zatem dokładnie umyć i osuszyć ręce, aby żadne drobinki czy zanieczyszczenia nie dostały się niechcący na powierzchnię oka lub soczewki kontaktowej. Następnie trzeba odchylić głowę lekko do tyłu i jedną ręką delikatnie rozszerzyć powieki oka. Dopiero wtedy można zaaplikować kilka kropelek preparatu – maksymalnie 2-3, a później szczelnie zamknąć oko. Tylko wówczas możesz liczyć na dogłębne i precyzyjne wchłonięcie się kropel do oczu.

Często słyszało się o metodzie mrugania, lecz jest to zabieg bezsensowny, ponieważ podczas szybkiego otwierania i zamykania oczu, cały preparat wypłynie wraz ze łzami. U dzieci natomiast można zastosować metodę zakrapiania nieopodal kącika oka, lecz należy uważać, by preparat nie spłynął prosto do kanalików łzowych, co wcale nie okaże się pomocne.

Oprócz samego aplikowania kropel, należy pamiętać o ich sposobie przechowywania. Wszystko powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami przedstawionymi na ulotce lub opakowaniu. Krople zazwyczaj można spotkać w postaci małej buteleczki, aczkolwiek istnieją także tzw. minimsy, które stosuje się jednorazowo. Równie ważne jest sprawdzenie daty ważności na opakowaniu, która zaczyna liczyć się już od momentu otworzenia buteleczki, a nie jej zakupu. Po upływie wyznaczonego czasu nie należy ryzykować i podawać sobie czy komukolwiek kropel, gdyż może to poskutkować nieprzyjemnym uczuleniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *