Bóle kręgosłupa potrafią dać się we znaki, niekiedy bardzo utrudniając codzienne funkcjonowanie. Współcześnie dotykają one coraz młodszych ludzi, przez co kwestia optymalnych warunków snu nabiera jeszcze większego znaczenia. Wysokiej jakości materace, dopasowane do indywidualnych potrzeb, to jedna z podstaw radzenia sobie z bólem pleców. Pełnią też funkcję profilaktyczną, więc warto o nich pomyśleć zawczasu.

Materace kieszeniowe odciążają kręgosłup

Ból pleców często jest następstwem nieprawidłowych warunków snu. Podczas nocnego wypoczynku kręgosłup musi być ułożony w optymalnej pozycji. W przypadku osób śpiących na plecach, układa się on w kształt litery S. Gdy ktoś wypoczywa na boku, jego kręgi powinny być w linii prostej. Wszystko zależy tu od prawidłowego podparcia całego ciała, a to gwarantują wyłącznie wysokiej jakości materace.

– Klientom skarżącym się na bóle kręgosłupa polecamy między innymi modele kieszeniowe, głównie multipocket, a dla najbardziej wymagających luxpocket – informuje konsultant sklepu z materacami Sleeptime.pl.

Nazwa bierze się od liczby sprężyn zamkniętych w osobnych kieszeniach. Wyróżnia się materace pocket (272 na m2), multipocket (508 na m2) oraz luxpocket (1000 na m2). Im jest ich więcej, tym są w stanie zapewnić skuteczniejsze oparcie kręgosłupowi. Każda z nich działa osobno, więc materac nie faluje, za to może dostosować się do sylwetki konkretnego użytkownika.

Dodatkową zaletą są też strefy twardości. Osoby cierpiące z powodu bólu pleców powinny potraktować je jako obowiązkowe, ponieważ przekładają się na jeszcze lepsze dopasowanie powierzchni materaca do ciała śpiącego. Warto o nich pomyśleć także jako jednym ze sposobów uniknięcia problemów z kręgosłupem w przyszłości.

Spokojny sen zapewniają materace piankowe

Przybywa rodzajów pianek, z jakich robi się nowoczesne materace. Materiały te są udoskonalane pod względem trwałości oraz elastyczności. Wśród najczęściej polecanych przez specjalistów znajdują się modele z pianki termoelastycznej. Takie materace są nowością na rynku, trzeba się też liczyć z ich nieco wyższą ceną. Jednak zapewniany przez nie komfort snu trudno porównać z innymi rodzajami materacy. Pianka reaguje na ucisk tylko w danym miejscu, a powierzchnia materaca nie zapada się. Dzięki temu kręgosłup jest ułożony w najlepszej dla niego pozycji.

Ciekawym rozwiązaniem są też materace lateksowe. Wielu konsumentów chwali sobie ich pozytywny wpływ na plecy. W przeciwieństwie do innych modeli piankowych, do wykonania tych lateksowych wykorzystuje się także naturalne mleczko kauczukowe. Chętnie korzystają z nich alergicy, ponieważ zapewniają swobodną cyrkulację powietrza oraz odprowadzają wilgoć, utrudniając tym samym rozwój uczulających drobnoustrojów.

Trzecim rodzajem materacy piankowych, także polecanych osobom mającym problemy z kręgosłupem, są modele wykonane z pianki wysokoelastycznej. Są bardziej przystępne cenowo, ale pod względem komfortu wypoczynku praktycznie nie ustępują innym materacom.

Twardy materac na problemy z kręgosłupem?

Dawniej często słyszało się pogląd, że materace nie mogą być zbyt miękkie. Zwłaszcza osobom zmagającym się z bólem pleców zalecano utwardzanie powierzchni snu. Jednak najnowsze doniesienia ze świata naukowego przynoszą zupełnie nowe informacje. Otóż przy bólach kręgosłupa najlepiej sprawdzają się materace o średnim stopniu twardości. Nie powinny być one zatem ani zbyt miękkie, ani też za twarde. Muszą natomiast zapewniać oparcie całego ciała, tak by mięśnie podtrzymujące kręgosłup zostały na noc odciążone i mogły się zregenerować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *