Co trzeci Polak cierpi na zaburzenia oddechu objawiające się chrapaniem. Irytujący dla innych odgłos wydawany podczas głębokiej fazy snu spowodowany jest utrudnionym przedostawaniem się powietrza przez gardło. Chrapanie występuje zwykle podczas spania na plecach. Charakterystyczne charczenie wynika z drgań zwiotczałego we śnie podniebienia miękkiego. Często przez lata jest bagatelizowane przez osobę, której problem dotyczy – bardziej przeszkadza to otoczeniu, niż jej samej. Niemniej objawy mogą prowadzić do bezdechu sennego, a w konsekwencji nawet do śmierci. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat chrapania, które bywa nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne.

Skąd się bierze chrapanie?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda mechanizm chrapania. Sama dolegliwość spowodowana jest przez wiotkie części podniebienia miękkiego oraz języczek ulokowany w jego tylnej części. Podczas głębokiego snu mięśnie znajdujące się w gardle wiotczeją, a cieśń gardłowa zwęża się. Z tego względu wdychane powietrze, które w normalnych warunkach powinno bez utrudnień docierać do płuc, musi przeciskać się przez zbyt wąską przestrzeń, co powoduje drgania fragmentów gardła. Na zewnątrz słychać je jako chrapanie. Co najdziwniejsze, odgłos ten praktycznie nigdy nie przeszkadza osobie, która go wydaje. Uprzykrza natomiast życie współmałżonka, współlokatorów lub nawet sąsiadów, ponieważ u niektórych dźwięk ten bywa wyjątkowo głośny.

Bezdech senny a chrapanie

Zjawisku chrapania bardzo często towarzyszy dolegliwość zwana zespołem bezdechu sennego. Pojawia się ona wówczas, gdy poza wibrowaniem podniebienia miękkiego u pacjenta występuje też jego zapadnięcie – podczas którego górne drogi oddechowe blokują się i następuje spadek saturacji. Niedotlenienie tkanek, a w konsekwencji senność i niewyspanie odczuwane w ciągu dnia to pierwsze objawy zespołu bezdechu sennego. Jeśli towarzyszą one chrapaniu, osoba powinna udać się do lekarza w celu wykonania badań i wdrożenia leczenia.

Samodzielne leczenie chrapania – leki z apteki

Jeśli chrapanie jest jedynym problemem i nie towarzyszy mu bezdech senny, warto spróbować leczyć je za pomocą naturalnych sposobów. W tym celu można skorzystać z preparatów dostępnych w aptekach bez recepty, które pomogą zniwelować problem. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie sposobynachrapanie.pl. Najpopularniejsze medykamenty wspomagające walkę z chrapaniem dzielą się ze względu na formułę stosowania, skład oraz sposób działania.

Spray do gardła

Aerozole, które rozpyla się bezpośrednio na podniebienie miękkie, najczęściej w swoim składzie posiadają olejki eteryczne oraz inne substancje, których zadaniem jest stymulowanie wiotczejących mięśni. Dodatkowo działają one antyseptycznie i przeciwzapalnie – ich stosowanie zaleca się osobom, które często chorują na zapalenie gardła oraz migdałków. Innym rodzajem sprayu do gardła jest lek zawierający w składzie wodę oczyszczoną, glicerol i chlorek sodu. Taka kombinacja nawilża i zmiękcza błony śluzowe gardła, jednocześnie zwiększając napięcie tkanek, co z kolei udrożnia drogi oddechowe.

Aerozol do nosa

Spray aplikowany do otworów nosowych na bazie roztworu soli wykazuje się podobnym działaniem jak ten przeznaczony do gardła. Dodatkowo ułatwia oddychanie przez nos – jeżeli funkcja ta jest utrudniona – poprzez jego nawilżenie i zmniejszenie obrzęku.

Tabletki przeciwko chrapaniu

Ziołowe tabletki wspomagające walkę z przykrymi objawami chrapania zawierają takie naturalne składniki jak: pokrzyk wilczą jagodę, kulczybę wronie oko, gorzknik kanadyjski, ożankę, przęśl czy histaminę. Poprawiają one napięcie mięśni w podniebieniu miękkim. Nie eliminują one jednak przyczyn chrapania, a doraźnie likwidują objawy.

Środki mechaniczne

Metodą przydatną w redukowaniu chrapania może być również zastosowanie plastrów na nos lub wkładek donosowych, które rozszerzają otwory zwiększając przepływ powietrza. Sprawdzają się zwłaszcza u osób, u których przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości związane są z nieprawidłową budową anatomiczną lub innymi cechami fizycznymi układu oddechowego.

Inne wskazania dla chrapiących

Poza stosowaniem farmaceutyków dostępnych w aptekach, specjaliści proponują również wdrożenie pewnych nawyków, mogących pomóc w skutecznej walce z chrapaniem. Przede wszystkim w przypadku nadwagi warto zrzucić nadprogramowe kilogramy, gdyż osoby otyłe chrapią częściej i głośniej niż szczupłe. Na kilka godzin przed snem nie należy spożywać alkoholu ani leków nasennych, ponieważ potęgują one efekt wiotczenia mięśni i zaburzają funkcje ośrodka oddechowego znajdującego się w mózgu. Także wskazane jest rzucenie palenia – u palaczy ślina zalega w tchawicy, co wywołuje chrapanie. Należy również spać na brzuchu lub na boku, gdyż nieprzyjemny odgłos pojawia się zwykle przy pozycji na wznak.

Jeśli jednak żadna z metod nie pomaga i chrapanie nadal występuje, należy poradzić się lekarza laryngologa i wykonać wszystkie zalecone badania, ponieważ niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Dodaj komentarz