Heparyna jest antykoagulantem (rozcieńczalnikiem krwi), który zapobiega powstawaniu skrzepów krwi. Jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu pojawiania się zakrzepów krwi. Nie należy używać zastrzyku heparyny do płukania (czyszczenia) cewnika dożylnego (IV). Oddzielny produkt heparyny jest dostępny do użycia jako środek blokujący cewnik. Używanie niewłaściwego rodzaju heparyny do płukania cewnika może spowodować śmiertelne krwawienie.

Najważniejsze informacje

Nie należy stosować heparyny w przypadku niekontrolowanego krwawienia lub poważnego braku płytek we krwi. Zwiększa ryzyko krwawienia, które może być ciężkie lub zagrażać życiu. Będziemy potrzebować częstych testów, aby zmierzyć czas krzepnięcia krwi. Należy skontaktować się z lekarzem albo zgłosić się po pomoc lekarską, jeśli wystąpi nietypowe krwawienie lub siniak, silny ból brzucha lub pleców, krwawienie z nosa, nietypowe zmęczenie, krew w moczu lub stolcu, odkrztuszanie krwi lub jakiekolwiek krwawienie, które nie ustaje. Heparyna może powodować epizody krwawienia podczas jej stosowania i przez kilka tygodni po jej zakończeniu. Niektóre leki mogą zwiększać ryzyko krwawienia podczas stosowania heparyny. Powiedz swojemu doktorowi o wszystkich lekach, które zażywasz. Obejmuje to produkty dostępne bez recepty, na receptę, witaminy i produkty ziołowe. Nie rozpoczynaj nowych leków bez poinformowania lekarza.

Przed przyjęciem leku

Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent ma uczulenie na heparynę lub produkty wieprzowe lub jeśli:

  • ma poważny brak płytek we krwi,
  • ma niekontrolowane krwawienie.

Aby upewnić się, że heparyna jest bezpieczna, należy powiedzieć o tym lekarza, jeśli kiedykolwiek mieliśmy:

  • infekcję błony śluzowej serca (zwana także bakteryjnym zapaleniem wsierdzia),
  • niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi,
  • krwawienie lub zaburzenie krzepnięcia krwi,
  • zaburzenie żołądka lub jelit,
  • chorobę wątroby,
  • jeśli używaliśmy rozcieńczalnika krwi (warfaryna, Coumadin, Jantoven) i mamy rutynowe testy wskaźnika INR lub protrombinowego,
  • jeśli mamy miesiączkę.

Nie wiadomo, czy heparyna zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Jeśli jesteś w ciąży, poinformuj o tym swojego lekarza. Wstrzyknięcie heparyny prawdopodobnie nie przenika do mleka matki, ale należy poinformować lekarza o karmieniu piersią. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, częściej występuje epizod krwawienia podczas stosowania heparyny.

Jak stosować zastrzyk heparyny?

Heparyna jest wstrzykiwana  pod skórę lub do żyły przez IV. Nie należy jej stosować jeśli nie rozumiemy, jak wstrzyknąć i prawidłowo pozbyć się igieł, rurki dożylnej i innych używanych przedmiotów. Nie należy stosować leku, jeśli zmienił on barwę lub zawiera cząsteczki.

Czytaj więcej: Heparyna – właściwości i przeciwwskazania

Dodaj komentarz