Uczucie bólu w okolicach oka, a także swędzenie, zaczerwienione spojówki mogą świadczyć o wielu dolegliwościach, ale w zdecydowanej większości przypadków wskazują na jęczmień  na oku. Przypadłość ta dotyka wielu ludzi. Czym tak naprawdę jest, jak można się zarazić oraz jak można efektywnie leczyć jej nieprzyjemne objawy?

Historia nazwy

Nazwa tej dolegliwości jest związana z dużym podobieństwem ropnia na oku do małego ziarenka jęczmienia. Łacińska nazwa choroby brzmi Hordeolum, co w języku polskim znaczy jęczmień. Czasami można również spotkać się z określeniem „jeczmyk”.

Czym jest jęczmień?

Jęczmień oka jest infekcją powieki. Na powiece pojawia się mały ropień, który przeważnie występuje na końcówce powiek, przy linii rzęs. Dolegliwość należy podzielić na dwa rodzaje – jęczmień wewnętrzny, a także jęczmień zewnętrzny. Zdecydowanie bardziej poważna jest odmiana wewnętrzna, która często wymaga nawet chirurgicznego usuwania ropnia, co nie jest przyjemnym zabiegiem. Bardzo istotne jest, by nie lekceważyć tej przypadłości, a także zastosować właściwe leczenie. Jęczmień jak każda nieleczona choroba może mieć swoje powikłania oraz zaostrzyć przebieg, przemieniając się w gradówkę, czyli uciążliwe zgrubienie na powiece.

Objawy jęczmienia

W jaki sposób można poznać, że na oku pojawił się jęczmień?

Do typowych objawów należą:

-swędzenie powieki

– uczucie bólu

zaczerwienienie spojówek

– brzeg powieki staje się opuchnięty oraz pojawia się na nim zgrubienie, które swoim wyglądem przypomina ziarenko.

– może pojawić się wydzielina ropna, którą widać będzie wzdłuż linii rzęs.

– uciążliwe łzawienie oka, a także nadwrażliwość na światło.

Jak poradzić sobie z jęczmieniem?

Pojawienie się jęczmienia oczywiście od razu nie oznacza wizyty u lekarza. Dolegliwość można wyleczyć samodzielnie za pomocą okładów rozgrzewających. Rekomendowane są tak zwane suche okłady. Do tego celu można wykorzystać ciepłą skorupkę ugotowanego jajka, zawiniętą w jałowy gazik. Zaletą tej metody jest przede wszystkim wolne wytracanie ciepła. Najważniejsze jest, aby przede wszystkim przestrzegać higieny oraz systematycznie wygrzewać oko – około 3 razy dziennie, po około 15 minut.

W przypadku, gdy po tygodniu nie nastąpi poprawa oraz ropień samoistnie nie pęknie i nie zniknie, rekomenduje się udać do lekarza. W zdecydowanej większości przypadków zapisze on na recepcie maść z antybiotykiem, która rozwiąże problem. Należy jednak mieć świadomość, że jęczmień oka może nawracać, dlatego kluczowe jest, aby leczenie choroby było przeprowadzone dokładnie oraz według zaleceń specjalisty.

Dodaj komentarz