Odpowiednia higiena ciała, jak powszechnie się przyjęło, jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka. Jest to też jedna z pierwszych rzeczy, jaką bez większych trudności możemy ocenić, nawet jeśli dobrze nie znamy osoby, która owej ocenie podlega. Nie można się zatem dziwić temu, że pacjenci cierpiący na nietrzymanie moczu stronią od kontaktów towarzyskich w obawie przed tym, że ich krępująca dolegliwość ujrzy światło dzienne. Ale nie tędy droga! Z NTM i jego przykrymi następstwami można walczyć!

Czym spowodowane jest nietrzymanie moczu?

To bardzo istotne pytanie, bowiem trudno walczyć z czymś, o czym nie ma się pojęcia. Postawienie prawidłowej diagnozy i dotarcie do podstawowej przyczyny problemu znacznie ułatwia dobranie właściwej metody terapii. Kiedy więc wystąpi nietrzymanie moczu, choć jest to dolegliwość bardzo przykra i krępująca dla pacjenta, należy udać się do lekarza.

Nietrzymanie moczu może mieć wiele przyczyn. Najczęstsze kryją się w zaburzeniach układu moczowego, ale nie tylko. NTM może być też objawem zaburzeń o charakterze neurologicznym i współwystępować z takimi chorobami jak np. stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. U kobiet bardzo często występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, które związane jest głównie z osłabieniem mięśni dna miednicy po ciążach i porodach. Z kolei mężczyźni częściej zapadają na tzw. nietrzymanie moczu z przepełnienia, wynikające z przerostu prostaty, która zwęża cewkę moczową, utrudniając tym samym pełną i swobodną mikcję.

Ponadto czynnikami, które sprzyjają rozwojowi NTM są m.in.: nadwaga i otyłość, brak ruchu, spożywanie alkoholu i napojów zawierających kofeinę (ma ona działanie moczopędne), palenie papierosów, niezdrowy tryb życia.

Nietrzymanie moczu a higiena osobista

Nie da się ukryć, że NTM niekorzystnie wpływa na kwestię higieny, ale tak być nie musi! Istnieje wiele specjalistycznych produktów, które wspierają utrzymanie higieny intymnej na wysokim poziomie, zapewniając tym samym komfort fizyczny i psychiczny. Należy je dobrać właściwie do stopnia problemu. Możemy zaopatrzyć się w specjalistyczne wkładki, bieliznę chłonną, pieluchomajtki czy pampersy dla dorosłych. Cechują się różnymi rozmiarami i stopniami chłonności, ponadto inne wersje dedykowane są kobietom i mężczyznom. Dzięki temu każdy może dobrać produkt do swoich potrzeb.

Wszystkie produkty łączy to, że doskonale absorbują wilgoć i nieprzyjemny zapach, gwarantując skórze świeżość i suchość. Warto pamiętać o tym, że skóra w okolicach krocza jest szczególnie wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego trzeba o nią odpowiednio zadbać. W przeciwnym wypadku może dojść do odparzeń, a nawet poważniejszych stanów zapalnych. Chcąc zadbać o nią kompleksowo, możemy sięgnąć również po dedykowane preparaty kosmetyczne i inne akcesoria, jak specjalne kremy łagodzące i mokre chusteczki.

Bibliografia:

  1. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu,

https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data

dostępu: 09.10.2018

  1. Dr n med. Drabczyk R., Przyczyny nietrzymania moczu,

https://nefrologia.mp.pl/lista/84508,przyczyny-nietrzymania-moczu, data dostępu: 09.10.2018

  1. Dr n med. Drabczyk R., Łagodny przerost stercza, https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168064,lagodny-rozrost-stercza, data dostępu: 09.10.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *