Elektrostymulator to urządzenie, które przez wyemitowany impuls elektryczny wywołuje skurcz pojedynczych mięśni lub całych ich grup. Elektrostymulacja stanowi innowacyjny, a jednocześnie w pełni bezpieczny sposób walki z bólem – czy to mięśni, czy stawów, czy powięzi. Co więcej, elektrostymulator doskonale poprawia ukrwienie, wspomaga proces gojenia, wzmacnia kurczliwość mięśni po operacjach, odżywia uszkodzone grupy mięśni, na przykład po długotrwałym unieruchomieniu, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i rozwija budowę mięśniową.

Impulsy TENS a EMS

Dostępne na rynku elektrostymulatory mogą generować dwa rodzaje impulsów: TENS oraz EMS. Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za przewodzenie impulsów do nerwów czuciowych, drugi – do motorycznych.

Stymulacja TENS jest zalecana w przypadkach redukowania odczuwania bólu związanego z zapaleniem mięśni i stawów, po udarach, przy półpaścu, złamaniu lub rehabilitacji, pooperacyjnego, fantomowego, reumatycznego oraz menstruacyjnego.

EMS to z kolei rodzaj stymulacji, która idealnie sprawdza się u zawodowych sportowców oraz osób aktywnych fizycznie. Taka terapia ma za zadanie wzmocnić i rozbudować wybrany mięsień lub całą ich grupę. Podczas słabszej stymulacji EMS uzyskujemy przewodzenie impulsów charakterystyczne dla masażu. Redukcja intensywności przyczynia się do rozluźnienia oraz regeneracji mięśni, a także do poprawy ukrwienia oraz wyglądu skóry.

Stymulator pomóc może także w procesie spalania tkanki tłuszczowej. Wyzwolenie impulsu elektrycznego wywołuje napięcie konkretnego mięśnia albo ich grupy. Do wykonania tego typu skurczu organizm zużywa energię, spalając równocześnie tkankę tłuszczową. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że elektrostymulator nie będzie w stanie w pełni zastąpić aktywności fizycznej. Może on jedynie pozwolić na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej na danej partii ciała czy wyrzeźbienie konkretnej grupy mięśni.

Czym kierować się wybierając elektrostymulator?

  • Ilość dostępnych kanałów – większość elektrostymulatorów przeznaczonych do użytku domowego posiada 2 kanały obsługujące maksymalnie 8 elektrod. Jeżeli zależy nam na jednoczesnej stymulacji kilku partii ciała, najlepiej zaopatrzyć się w urządzenie 4-kanałowe obsługujące do 16 elektrod. Świetnie sprawdzi się ono w przypadku osób unieruchomionych oraz tych, których priorytetem jest spalanie tłuszczu.

  • Ilość programów – dla podstawowych potrzeb w zupełności wystarczające będzie kilka podstawowych programów. Im jest ich więcej, tym bardziej wszechstronne staje się zakupione urządzenie. Bardziej zaawansowane modele posiadają możliwość samodzielnego zaprogramowania zabiegu.

  • Dodatkowe funkcje – niektóre elektrosymulatory wyposażone są na przykład w możliwość wykonywania z ich pomocą termoterapii (podgrzewania tkanek), jonoforezy (przezskórnego podawania leków miejscowych) czy FIR (termoterapii światłem podczerwonym).

  • Zasilanie – do wyboru mamy elektrostymulatory przenośne zasilane bateryjnie oraz stacjonarne, z wbudowanym zasilaczem sieciowym (drugie z nich mają większą moc).

  • Częstotliwość – parametr ten nie ma większego znaczenia w elektrostymulatorach EMS, jako że ruch mięśni wywołuje prąd o niskiej częstotliwości. Prądy TENS są natomiast bardziej efektywne, gdy częstotliwość przekracza 4000 Hz.

Przykładem wysokiej jakości elektrostymulatora jest model: http://elektrostymulatory.net/produkty/sport/elektrostymulator-compex-sp-8-0-stymulator-miesni/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *