Przebarwienia i zniekształcenia płytki paznokcia, nieprzyjemny zapach stóp, dyskomfort – to mogą być objawy grzybicy paznokci. Zdecydowanie częściej atakuje ona paznokcie stóp, niż paznokcie dłoni, i nadal uważana jest za przypadłość wstydliwą – niesłusznie, problem ten dotyka bowiem wiele osób i nie musi wcale być związany z niedostateczną dbałością o higienę. Skąd bierze się grzybica paznokci, jak ją leczyć i jej przeciwdziałać?

Skąd bierze się grzybica paznokci?

Grzybica paznokci wywoływana jest poprzez zakażenie grzybami – najczęściej są to dermatofity, rzadziej grzyby z gatunku Candida lub pleśniowce. Grzybica paznokci stóp często jest powikłaniem grzybicy stóp, dlatego też zdarza się znacznie częściej, aniżeli grzybica paznokci palców dłoni. Grzybica jest chorobą zakaźną – łatwo jest więc zarazić się poprzez kontakt z osobą chorą, na przykład na basenie lub saunie, przy korzystaniu z cudzego ręcznika lub przyborów do wykonywania manicure. Istnieje lista czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci, takie jak na przykład:

  • otyłość
  • cukrzyca
  • długotrwałe przyjmowanie antybiotyków
  • przyjmowanie sterydów
  • choroby układu krążenia – tutaj
  • zaburzenia hormonalne
  • zaburzenia pracy układu odpornościowego – więcej

Warto pamiętać o tym, iż grzybica najczęściej atakuje paznokcie zniszczone i uszkodzone – grzyby dostają się w miejsca uszkodzeń, gdzie mogą swobodnie się rozwijać.

Objawy grzybicy paznokci

Pierwsze zauważalne zmiany to najczęściej przebarwienia płytki paznokcia – płytka paznokcia staje się żółtawe, brązowe lub pojawia się na nich białawy nalot. Płytka paznokcia rogowacieje, ulega zdeformowaniu i staje się znacznie bardziej łamliwa. Charakterystycznym objawem jest też nieprzyjemny zapach stóp, który utrzymuje się nawet pomimo dbania o higienę. Zaatakowane grzybicą paznokcie stóp mogą sprawiać ból podczas aktywności fizycznej, a nawet podczas chodzenia.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Nieleczona grzybica paznokci przechodzi w postać przewlekłą – dlatego też jej leczenie jest koniecznością! Podejrzewając u siebie grzybicę paznokci, należy więc niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa. Im wcześniej rozpoczniemy kurację, tym lepiej – grzybica paznokci często nawraca i nie jest łatwo się jej pozbyć, a leczenie powinno trwać przynajmniej kilka miesięcy. Jeśli grzybica nie jest mocno zaawansowana, wystarczyć mogą leki do stosowania zewnętrznego – maści i kremy przeciwgrzybicze, przy bardziej zaawansowanej chorobie stosuje się również leki doustne. Nie należy przerywać kuracji wcześniej, niż zostało to zalecone, nawet jeśli wydaje nam się, iż objawy grzybicy zniknęły – wyleczenie może być pozorne!

Dodaj komentarz