Stomatologia dziecięca jest specjalizacją dentystyczną zajmującą się leczeniem zębów mlecznych i stałych, próchnicą oraz schorzeniami błon śluzowych w dziecięcej jamie ustnej. Leczenie przeprowadza wyszkolony personel. Jego zadaniem jest złagodzenie nieprzyjemnych doświadczeń związanych z wizytami u stomatologa.

Stomatologia dziecięca – co to za dziedzina?

Stomatologia dziecięca jest jedną ze specjalizacji dentystycznych, która zajmuje się leczeniem chorób zębów i błon śluzowych jamy ustnej wyłącznie u małych pacjentów. Lekarze podejmujący się pracy z dziećmi są dodatkowo przeszkoleni, a wszystko po to, aby zapewnić maluchom jak najwięcej pozytywnych doświadczeń i zachęcić je do regularnych wizyt w gabinetach stomatologicznych.

Leczenie stomatologiczne dzieci różni się od tradycyjnego, ponieważ oferuje całą gamę udogodnień przeznaczonych dla najmłodszych, które sprawiają, że mały pacjent nie boi się ani nie czuje dyskomfortu związanego z pobytem w gabinecie dentystycznym. Obecnie stomatologia dziecięca dysponuje także różnymi postaciami znieczuleń, dzięki którym leczenie dentystyczne nie kojarzy się z bólem, tylko z kolorowymi plombami, które cieszą oczy maluchów.

Jakie choroby leczy się u stomatologa dziecięcego?

Stomatolog dziecięcy zajmuje się leczeniem chorób zębów, dziąseł oraz błon śluzowych w jamie ustnej dziecka, a dokładnie:

  • łagodzeniem dolegliwości związanych z ząbkowaniem u niemowląt – rozpoczyna się ono od około 5 miesiąca życia i bywa, że objawia się szeregiem dolegliwości np. gorączką, bolesnością i obrzękiem dziąseł oraz nieustannym ślinieniem się. Dziecko jest niespokojne, marudne i nie ma apetytu. Jeśli objawy ząbkowania nasilają się, warto poprosić o pomoc dentystę dziecięcego;
  • leczeniem zębów mlecznych – niestety mleczaki też mogą boleć i być źródłem wielu problemów, dlatego należy o nie dbać poprzez lakowanie, fluoryzację lub inne zabiegi pielęgnacyjne;
  • leczeniem niedojrzałych zębów stałych, które wyrastają w miejsce utraconych zębów mlecznych;
  • wadami zgryzu u dzieci – stomatolog dziecięcy oceni ułożenie zębów i zaproponuje odpowiednie leczenie ortodontyczne;
  • profilaktyką próchnicy – to bakteryjne zakażenie tkanek twardych zęba, które objawia się jego demineralizacją. Jej przyczyną jest najczęściej zbyt duża podaż cukrów w diecie;
  • leczeniem i profilaktyką chorób błon śluzowych w dziecięcej jamie ustnej np. aftami lub zgorzelami;
  • chorobami dziąseł.

Regularne wizyty u stomatologa dziecięcego pozwalają wyrobić w dziecku prawidłowe nawyki higieniczne, co może zaprocentować w przyszłości. Przyjemna atmosfera oraz możliwość oglądania bajek i zabawy podczas pobytu w gabinecie pozostawią miłe wspomnienia. Pomocne są też techniki rozweselające, które ułatwią przetrwać dyskomfort związany z zabiegami stomatologicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *