Znamiona barwnikowe, zwane potocznie pieprzykami, to miejsca na skórze w których zgromadził się nadmiar komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Pieprzyki występują pod bardzo zróżnicowanymi kształtami i rozmiarami. Ich ilość, wielkość i rozmieszczenie na ciele to kwestia uwarunkowana genetycznie. Niektóre z nich mogą być groźne dla zdrowie, przekształcając się w tak zwanego czerniaka, jednego z najzłośliwszych nowotworów skórnych, w skrajnych przypadkach mogącego dawać bardzo odległe przerzuty. Dlatego właśnie regularnie powinniśmy sprawdzać swoje ciało pod kątem występowania tych zmian skórnych, a w przypadku gdy zauważymy coś niepokojącego należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Ewentualną decyzję o usunięciu zmieniającego się pieprzyka, po konsultacji, podejmie lekarz dermatolog, jednak nie mamy się czego obawiać, dziś jest to zabieg bezbolesny i bezpieczny. Dzisiaj zabieg usuwania pieprzyków w Szczecinie i innych miastach może odbyć się w praktycznie każdym gabinecie dermatologicznym.

Usuwanie chirurgiczne

Jest to metoda inwazyjna, stosowana w przypadku gdy pieprzyk ma charakter złośliwy, bądź zagraża naszemu zdrowiu. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, po czym pieprzyk zostaje w całości wycięty, razem z okoliczną tkanką, by zachować stuprocentową pewność, że całość zmiany skórnej została usunięta. Po ok. 10 dniach szwy są ściągane, a po zabiegu zostaje mała blizna. Chirurgiczne usuwanie pieprzyków jest przeprowadzane regularnie, a wycięty pieprzyk można poddać badaniu w celu podjęcia ewentualnych kroków ku dalszemu leczeniu.

Usuwanie laserowe

Usuwanie pieprzyków metodą laserową polega na skierowaniu wiązki laserowej w kierunku znamienia, w celu jego odparowania. Pacjent oczywiście otrzymuje znieczulenie a całość trwa około 10-15 minut. Zaletą tej metody jest to, że jest bezbolesna, nieinwazyjna i nie pozostawia po sobie praktycznie żadnych śladów, dlatego właśnie m.in. na tę formę usuwania pieprzyków w Szczecinie pacjenci decydują się najczęściej.

Podsumowanie

Jak widać po powyższych przykładach sam w sobie zabieg usuwania pieprzyków jest przeprowadzany szybko i bezboleśnie. Zdecydowanie jest to mała cena którą musimy zapłacić w stosunku do ewentualnych konsekwencji płynących ze wszelkich zaniechań. Negatywne zmiany skórne obecnie stają się coraz większym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia, dlatego właśnie powinniśmy się regularnie badać i dbać o nasze ciało.

Dodaj komentarz