Aparat ortodontyczny zakłada się w leczeniu drobnych, jak również poważniejszych wad zgryzu. Obecnie ze względów estetycznych coraz częściej decydują się na niego osoby dorosłe. Niemniej, zarówno starszym, jak i najmłodszym pewne problemy może przysporzyć codzienne mycie zębów i ogólna pielęgnacja jamy ustnej z aparatem ortodontycznym. W jaki sposób prawidłowo zadbać o higienę zębów?

Aparat na zęby i codzienna higiena jamy ustnej

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego wzrasta ryzyka powstawania płytki nazębnej. Ponadto, osoby noszące aparat narzekają często na problemy z nieświeżym oddechem, znacznie częściej dotykają ich przy tym choroby dziąseł. Niedogodności tego typu można uniknąć, o ile postawimy na systematyczną higienę jamy ustnej oraz stosowanie specjalnych akcesoriów. Po pierwsze istotne jest mycie zębów po każdym posiłku. Resztki jedzenia mogą łatwo dostać się pomiędzy druciki aparatu, co nie tylko źle wpływa na wygląd, ale i nieprzyjemny oddech. Do czyszczenia zębów potrzebna będzie specjalna szczoteczka, która umożliwia dokładne oczyszczenie powierzchni zamków aparatu. Co więcej, zabronione jest stosowanie preparatów wybielających, ponieważ nie dotrą do całkowitej powierzchni zębów, przez co po zdjęciu aparatu, będzie widoczna znaczna różnica w odcieniu zębów.

Jak czyścić zęby z aparatem?

Mycie zębów z aparatem wymaga poświęcenia dwa razy więcej czasu niż miało to miejsce przed jego założeniem. Sama pasta do zębów będzie niewystarczająca. Koniecznie należy zaopatrzyć się w nici dentystyczne. Lekarze polecają szczególnie specjalne nici, dedykowane osobom noszącym aparat ortodontyczny, ponieważ są dodatkowo wzmocnione. Zapytać można o nie w orto-magic.eu. Warto wyposażyć się w drugą szczoteczką do zębów o spiczastym zakończeniu. Jej budowa umożliwia bowiem czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Używaj trzeba jej 2 razy dziennie. Taką szczoteczką najlepiej mieć zawsze przy sobie. W związku z tym, że jest niewielka można ją wszędzie zmieścić i sprawdzi się doskonale do czyszczenia zębów w nagłych wypadkach, np. po lunchu w pracy.

Odpowiednia dieta w trosce o zdrowy uśmiech

Nie tylko dobór preparatów do czyszczenia ma znaczenie. Równie ważna jest odpowiednia dieta. Po pierwsze ważna jest konsystencja spożywania jedzenia, ponieważ niektóre twarde składniki mogą wpłynąć na uszkodzenie zamków aparatu ortodontycznego. Ponadto produkty zbyt kleiste mogą oblepić łuk aparatu, który później bardzo trudno doczyścić. Ewentualne zanieczyszczenia powodują wzrost ryzyka osadzania się kamienia i powstawania płytki nazębnej. Osoby noszące aparat na zęby muszą unikać również gumy do życia, orzechów czy chipsów.

Noszenie aparatu ortodontycznego może utrudnić codzienną higieną jamy ustnej, jednak jej nie uniemożliwia. Podstawa to systematyczna pielęgnacja i wybór właściwych preparatów oraz dobrej szczoteczki do zębów. Wszystko po to, aby po zdjęciu aparatu móc cieszyć się pięknym uśmiechem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *