Impotencja nazywana jest zamiennie zaburzeniami erekcji. Dolegliwość polega na szeroko pojętych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu członka podczas wzwodu. Może objawiać się niepełnym usztywnieniem prącia, kłopotami w osiągnięciu wzwodu, czy w jego utrzymaniu. Panowie cierpiący na impotencje rzadziej odczuwać mogą pociąg seksualny, a podczas pobudzenia seksualnego nie pojawia się u nich erekcja. Czym spowodowane są kłopoty z potencją? Czy da się je skutecznie wyleczyć?

Jakie są przyczyny impotencji?

Jedną z częściej wymienianych przyczyn impotencji jest niedobór testosteronu. W rzeczywistości odpowiada on za zaledwie 5-10% przypadków zaburzeń erekcji. Zwykle kłopoty ze wzwodem są wynikiem chorób układu krążenia. Nadciśnienie, miażdżyca oraz przebyty udar mózgu mogą przyczyniać się do impotencji. Ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za problem jest stres i niezdrowy tryb życia. Chodzi zwłaszcza o niewielką aktywność fizyczną i przyjmowane używki. Zaburzenia erekcji mogą być także wywoływane ogólnym lękiem przed współżyciem. Obawa przed partnerką oraz słaba pewność siebie znacząco utrudniają osiągnięcie wzwodu i jego utrzymanie. Na szczęście impotencję można leczyć, a zaobserwowanie jej pierwszych objawów nie musi oznaczać trwałej niedyspozycji seksualnej.

Leczenie kłopotów z potencją

W medycynie stosuje się różne metody leczenia impotencji. Wiele zależy od podłoża problemu, zidentyfikowanego podczas diagnostyki. Popularne techniki radzenia sobie z impotencją to:

  • psychoterapia – stosuje się ją u mężczyzn, którzy cierpią na impotencję w związku z kłopotami psychicznymi; terapeuta przekazuje pacjentowi informacje na temat technik radzenia sobie ze stresem, lękami, czy obawami towarzyszącymi podczas współżycia; leczenie może mieć charakter indywidualny lub partnerski,
  • leki i suplementy diety – terapia opiera się o podawanie mężczyźnie środków, które ułatwiają dopływ krwi do prącia i pomagają wywołać erekcję; ich skład ma za zadanie nie tylko spowodować wzwód, ale także utrzymać go aż do wytrysku; leki mogą być przyjmowane doustnie lub w formie zastrzyków; w pierwszym przypadku często stosuje się takie środki, jak Kamagra, czy Viagra 100mg ,
  • ziołolecznictwo – mężczyznom borykającym się z zaburzeniami erekcji podaje się także zioła, takie jak żeń-szeń, korzeń maca, czy miłorząb japoński; zioła te zwiększają popęd seksualny i są cennym źródłem flawonoidów; można je kupić w aptekach lub sklepach zielarskich bez recepty.

Trzeba pamiętać, że impotencja nie jest wyrokiem. Przy odpowiednio wczesnej reakcji oraz dzięki prawidłowo dobranej metodzie leczenia problem da się wyeliminować. Przywróci to satysfakcję ze współżycia i pewność siebie.

Impotencja dotyka mężczyzn w każdym wieku

Powszechnie uważa się, że impotencja to choroba wyłącznie dojrzałych mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Choć panowie po 50. roku życia znacznie częściej borykają się z zaburzeniami erekcji, to nie omijają one młodszych osób. Badania przeprowadzone przez prof. Zbigniewa Starowicza pozwoliły stwierdzić, że impotencja dotyczyć może nawet kilkunastu procent mężczyzn, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Trzeba jednocześnie pamiętać, że zaburzeniami erekcji nazywać można tylko regularnie występujące problemy ze wzwodem. Sytuacje pojedyncze i bardzo rzadkie nie powinny budzić obaw o stan zdrowia.

Podłoża impotencji są zróżnicowane. Ważne jest obserwowanie swojego organizmu i szukanie fachowej pomocy w razie zaobserwowania niepokojących objawów. Zaburzenia erekcji nie spotykają tylko mężczyzn dojrzałych, o czym należy pamiętać.

Dodaj komentarz