Bioimpedancja staje się coraz bardziej powszechnie stosowanym narzędziem oceny stanu odżywienia pacjentów odwiedzających gabinety dietetyków, lekarzy i fizjoterapeutów. Dzięki wykorzystaniu analizatorów składu ciała, możemy z wysoką precyzją określić zawartość organizmie komponentów takich jak:

  • tkanka tłuszczowa
  • beztłuszczowa masa ciała
  • masa mięśni
  • masa tkanki kostnej
  • woda

Pomiar zawartości tych elementów organizmu może pomóc nam w dokładnej ocenie poziomu nawagi lub otyłości, czy znajdującego się na drugim biegunie niedożywienia. Warto zaznaczyć, że niedożywienie często współwystępuje z nadmierną masą ciała, co nazywamy otyłością sarkopeniczną. Mamy wtedy do czynienia ze zbyt dużym procentem zawartości tkanki tłuszczowej, ale zbyt małą siłą i masą tkanki mięśniowej. Otyłość sarkopeniczna stanowi duży problem diagnostyczny, ponieważ bez wykorzystania analizatorów składu ciała (tylko na podstawie BMI) nie ma możliwości wychwycenia występowania u pacjenta tego rodzaju zaburzeń.

Po co przeprowadzać analizę składu ciała?

Jest wiele powodów, dla których określenie zawartości wymienionych wcześniej komponentów organizmu może być przydatne dla specjalistów medycznych oraz ich pacjentów. Poniżej zamieściliśmy kilka przykładów, w których analiza składu ciała jest szczególnie przydatna.

  • Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie powie nam dużo o tym, jakie u danej osoby występuje ryzyko zachorowania na wiele z przewlekłych chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia i związane z nimi incydenty sercowo-naczyniowe (zawał serca, udar mózgu), cukrzyca, niektóre nowotwory. Pokazanie pacjentowi wyników analizy składu ciała może być dla niego w związku z tym bardzo ważnym impulsem do zmiany stylu życia, a widoczne w postaci zmniejszającego się odsetka tkanki tłuszczowej w organizmie efekty zmiany diety i wprowadzenia aktywności fizycznej do codziennego dnia będą dla niego fantastyczną motywacją, by dalej mieć stosować się do zasad prozdrowotnego tryb życia.
  • Masa mięśni określana przy pomocy analizatora składu ciała, pomoże dietetykowi lub lekarzowi w określeniu ryzyka niedożywienia, które może występować u pacjenta, np. w wyniku choroby nowotworowej, czy po poważnych operacjach. Zawartość masy mięśniowej w organizmie da nam informację potrzebną, by odpowiednio pokierować pacjentem, dając mu zalecenia dotyczące diety i określonego rodzaju aktywności fizycznej.
  • Określenie masy tkanki kostnej może być pomocne w ocenieniu u pacjenta ryzyka wystąpienia groźnej dla zdrowia osteoporozy.

Jak czytać analizę składu ciała?

Wyniki bioimpedancji dla części pacjentów, niezaznajomionych z tą metodą mogą stanowić dużą zagadkę. Poniżej zamieszczamy kilka rad dotyczących tego, jak czytać analizę składu ciała i na co zwrócić największą uwagę, gdy otrzymamy wynik badania.

1. Analiza ilości tkanki tłuszczowej

Określenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie stanowi podstawowy element diagnozy nadwagi lub otyłości. Prawidłowa zawartość procentowa tkanki tłuszczowej w różni się w zależności od wieku i płci osoby badanej. W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że dla kobiet optymalna ilość tkanki tłuszczowej w organizmie to około 20-30%, natomiast dla mężczyzn 15-25%. Wartości niższe mogą świadczyć o niedożywieniu, natomiast wyższe sugerują zagrożenie wystąpieniem lub obecnością otyłości.

2. Analiza ilości tkanki mięśniowej

W przypadku analizy zawartości tkanki mięśniowej nie wyznaczono określonych ściśle norm wartości prawidłowych. W niektórych opracowaniach uznaje się, że odpowiedni poziom wynosi 60-75% dla kobiet oraz 65-80% dla mężczyzn. To na co warto zwrócić szczególną uwagę jest tendencja konkretnej osoby do spadku lub wzrostu masy tkanki mięśniowej, która pokaże nam, czy u danej osoby ilość mięśni w danym przedziale czasowym zwiększa się, czy obniża.

3. Podstawowa przemiana materii

PPM stanowi bardzo ważną informację odnośnie założeń dotyczących diety i żywienia, ponieważ określa wydatek energetyczny przy całkowitym spoczynku, w optymalnych warunkach termicznych. Gdy pacjent planuje redukcje masy ciała, niebezpieczne i niekorzystne będzie ograniczanie spożycia energii poniżej tego poziomu.

Analizatory składu ciała InBody

Marka InBody ma w swojej ofercie specjalistyczne analizatory składu ciała, które zapewniają rzetelne pomiary najważniejszych komponentów organizmu. Wśród produktów proponowanych przez tę firmę, znajduje się kilka modeli różniących się możliwościami wykonania określonych pomiarów, dzięki czemu każdy może wybrać analizator całkowicie dopasowany do jego potrzeb. Dzięki wykorzystywaniu w tych urządzeniach 8-punktowego tetrapolarnego systemu elektrod dotykowych każdy z analizatorów składu ciała InBody zapewnia rzeczywiste i wiarygodne wyniki pomiarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *