Posiadacze okularów chcą cieszyć się niezakłóconym widzeniem i długą żywotnością takich akcesoriów. Istotny jest przy tym nie tylko sposób ich przechowywania, ale przede wszystkim proces czyszczenia. Do tego drugiego zadania przydadzą się ściereczki do okularów, które pozwolą pozbyć się zabrudzeń z soczewek, bez ich uszkodzenia. Jak czyścić okulary w prawidłowy sposób i o co jeszcze zadbać, żeby uniknąć brudu oraz zarysowań?

Z czego korzystać do czyszczenia soczewek?

Na pewno warto unikać jednego z podstawowych błędów, jakim jest korzystanie z noszonej przez siebie odzieży. Przetarcie szkieł ubraniem jest zawsze możliwe i czasem pozostaje jedyną możliwością, lecz w praktyce może to doprowadzić jedynie do gorszego widzenia. Podobnie jest w przypadku chusteczek higienicznych, zamiast których powinno się wybierać dedykowane do tego ściereczki do okularów. Są one efektywne względem usuwania brudu, a przy tym nie uszkodzą struktury samych soczewek. Z kolei zwykle chusteczki czy tkaniny pozostawiają część brudu na powierzchni szkieł i nie ścierają również wszystkich drobin kurzu. Sam proces takiego czyszczenia i pozostające na okularach zabrudzenia mogą również prowadzić do niewielkich zadrapań, przez co soczewki tracą swoją jakość i wpływa to negatywnie na poziom widzenia. Takich rys nie da się potem usunąć, a nawet, gdy nie są one widoczne, to powodują rozszczepianie się światła, przez co oddziałują szkodliwie na oczy. Z tego względu korzystanie ze specjalnych ściereczek do okularów, pomaga nie tylko w utrzymaniu lepszej czystości szkieł, ale też wydłuża ich żywotność.

Jak czyścić okulary?

Soczewki czyści się nie tylko w domu, ale czasem także w nagłych sytuacjach, gdy na szkłach pojawią się jakieś widoczne zabrudzenia. Z tego względu warto mieć zawsze ze sobą ściereczki do okularów, które pozwalają nawet szybko przetrzeć powierzchnię soczewek, by usunąć kurz czy inny brud. W przypadku tłustych zabrudzeń potrzebny może być płyn do czyszczenia, którym trzeba najpierw zwilżyć ściereczkę do okularów. Z myślą o dokładnym czyszczeniu, poza dedykowanymi do tego płynami, można też korzystać po prostu z wody, nawet z domieszką płynu do mycia naczyń. Warto pamiętać o tym, żeby wszelkie środki czyszczące czy nawet wodę, nakładać raczej na ściereczki do okularów, a nie bezpośrednio na same soczewki, żeby płyny nie dostawały się do otworów na śrubki, znajdujących się w oprawach. Oprócz samych soczewek, dobrze jest regularnie czyścić także zauszniki i noski okularów.

Przechowywanie okularów

W kontekście dbania o okulary, trzeba też zwrócić uwagę na ich przechowywanie, w momentach, gdy się z nich nie korzysta. Najlepiej umieszczać je wtedy w specjalnym etui. W przypadku jego braku, trzeba odkładać je w bezpiecznym miejscu i koniecznie soczewkami do góry. Oprócz tego należy również unikać wystawiania okularów na oddziaływanie bardzo wysokich temperatur, gdyż może to skutkować uszkodzeniami zarówno w obrębie soczewek, jak i oprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *