Progesteron jest hormonem płciowym (żeńskim), które dawniej oraz w dzisiejszym języku potocznym nazywa się luteiną. Określa go wzór sumaryczny C21H30O2. Z wyglądu przypomina proszek o białej barwie. Produkowany jest przez jajniki, łożysko i ciałko żółte. Zalicza się go do hormonów sterydowych.

Hormon

Progesteron jest jedną z najważniejszych substancji wytwarzanych w ciele kobiety. Jego obecność jest ważna w celu prawidłowej owulacji (i całego cyklu miesięcznego). Jest niezastąpiony w doniesieniu ciąży, a także temu by płód rozwijał się prawidłowo. W związku z tym u kobiet ciężarnych i planujących dzieci bardzo ważne są badania z nim związane.

Mężczyźni

Chociaż progesteron jest hormonem żeńskim, możliwe jest też jego występowanie u mężczyzn.

Działanie

Progesteron oddziałuje na różne sposoby, ale związane z narządami rodnymi kobiet. Jego obecność ułatwia owulację, rozwój i prawidłowy wzrost endometrium oraz panuje nad zmianami w pochwie, szyjce macicy i nabłonku jajowodów. Do tego pomaga ciężarnym donosić ciążę między innymi poprzez hamowanie porodu poprzez zaprzestanie samoistnej czynności skurczowej macicy. Oprócz tego progesteron podwyższa temperaturę ciała, reguluje poziom aminokwasów i glukozy we krwi oraz działa przeciw androgennie.

Po porodzie ilość progesteronu we krwi spada co u wielu kobiet prowadzi do wahań nastrojów i kończy się depresją poporodową.

Badanie

Pierwszym żółtym światłem, w którym należy wykonywać badanie progesteronu są objawy wskazujące na jego zbyt małą lub zbyt dużą ilość w organizmie oraz przy innych wskazaniach. Chodzi mianowicie o:

 • Nieregularny okres,
 • Spadek libido,
 • Przewlekłe zmęczenie,
 • Rozdrażnienie,
 • Suchość pochwy,
 • Zaburzenia owulacji,
 • Spuchnięcia nóg,
 • Ciągłe bóle głowy i stawów,
 • Problemy z zajściem w ciążę,
 • Niepłodność,
 • Profilaktycznie w czasie leczenia hormonu i przed planowaną ciążą,
 • W czasie ciąży gdy pojawia się krwawienie z pochwy i bóle brzucha.

Jak wygląda?

Badanie poziomu progesteronu wykonuje się z próbki krwi pobranej z żyły. Kobiety muszą sprawdzać jego ilość w zależności od dnia cyklu. Wobec tego badanie wykonuje się 3 razy – pierwsze podczas 3-5 dnia cyklu, następne w 12-14 dni przed okresem i  ostatnie mniej więcej w 21 dniu. U mężczyzn wystarczy jedna próbka by stwierdzić ogólnie występujący w organizmie poziom.

Wyniki

Niski poziom hormonu oznacza nieregularne cykl menstruacyjny oraz pojawienia się krwawienia w drugiej połowie cyklu. Poza tym u kobiet może powodować depresję, problemy ze skórą, włosami i zasypianiem. Bardzo trudne jest też utrzymanie prawidłowej wagi co kończy się otyłością.

Wysoka ilość progesteronu może być spowodowana źle dobranymi lekami, ciążą bliźniaczą, zaburzeniami laktacji lub zespołem policystycznych jajników. Niestety za wysoki poziom oznacza także niektóre rodzaje raka jajnika.

U mężczyzn zbyt duży poziom tego hormonu równy jest wrodzonemu przerostowi nadnerczy, a zbyt niski – uszkodzenie podwzgórza lub przysadki.

Forma podania

Progesteron może być podawany do organizmu pod trzema postaciami. Pierwszy – podjęzykowy – ulega metabolizmowi w wątrobie. Progesteron dostarczany dopochwowo bezpośrednio dostaje się do naczyń krwionośnych nie będąc trawionym w wątrobie. Podawanie domięśniowe z powodu niepraktyczności  nie jest polecany jeśli chodzi o długie stosowanie, chociaż charakteryzuje się dobrymi parametrami farmakokinetycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *