Dzisiaj depresja zgodnie uznawana jest przez specjalistów za chorobę cywilizacyjną. Z roku na rok zachorowań jest coraz więcej. Całe szczęście, obecnie nauka zna już wiele sposobów na walkę z tym schorzeniem. Stale rozwijane są nowe metody leczenia farmakologicznego oraz terapeutycznego. Jednakże, z użytku nie wychodzą też sprawdzone i stosowane od dziesięcioleci środki, takie jak fluoksetyna.

Najpopularniejsza grupa leków

Wspomniana fluoksetyna należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Są to leki nowej generacji, które ze względu na większą skuteczność i mniej środków ubocznych zastąpiły w leczeniu depresji leki trójpierścieniowe oraz inhibitory MAO. Rewolucja dokonała się w 1988 roku, kiedy to na rynku amerykańskim pojawił się Prozac, szybko stając się jednym z najczęściej kupowanych leków wśród Amerykanów i nie tylko. Warto zauważyć, że Prozac jest niczym innym, jak handlową nazwą fluoksetyny.

Jak działa fluoksetyna?

Serotonina, podobnie jak inne neuroprzekaźniki, wpływa na organizm oddziałując na neuroreceptory znajdujące się w synapsie będącej połączeniem dwóch komórek nerwowych. Im dłużej cząsteczki serotoniny znajdują się w szczelinie synaptycznej, tym dłużej oddziałują na neuroreceptory. Dlatego też, zadaniem fluoksetyny jest niejako uniemożliwienie serotoninie powrotu ze szczeliny, a tym samym wydłużenie i intensyfikację jej działania. Fluoksetyna dokonuje tego poprzez wiązanie z transporterem serotoniny, które uniemożliwia przyłączenie się do białek cząsteczek hormonu.

Czy selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny są skuteczne?

Od lat trwa dyskusja na temat skuteczności fluoksetyny jak i innych inhibitorów. Z pewnością, nie jest to lek idealny, który z miejsca uzdrowi każdego chorego. Niemniej jednak, wydaje się, że na dzień dzisiejszy są to najskuteczniejsze leki antydepresyjne. Stosowane w odpowiednich dawkach, w połączeniu z dobrze prowadzoną psychoterapią, dają bardzo zadowalające efekty.

Leczenie terapeutyczne

Większość dotychczasowych badań wskazuje, że zarówno farmakoterapia jak i psychoterapia stosowane osobno dają ograniczone rezultaty. Skuteczność leczenia depresji okazuje się być natomiast o wiele wyższa, jeśli połączy się ze sobą obie metody. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce psychologowie nie posiadają uprawnień do przepisywania leków. Dlatego też, trzeba udać się do psychoterapeuty, który jest również absolwentem medycyny lub prowadzić terapię u dwóch specjalistów jednocześnie.

Najlepsze efekty terapii pacjenci osiągają po leczeniu poznawczo-behawioralnym. Niemniej jednak, ważniejsza od szkoły terapeutycznej jest z pewnością indywidualna relacja pacjenta z terapeutą. Zaufanie do psychologa oraz wiara w skuteczność terapii to podstawowe czynniki decydujące o finalnych efektach terapii depresji. Wybór odpowiedniego fachowca, który potrafi nawiązać zdrową relację z pacjentem oraz przepisać odpowiednie leki zdaje się być więc kluczowy.

Dodaj komentarz