Przebarwienia zębów to problem, który dotyka wielu osób w różnym wieku. Powodem pojawiania się nieestetycznych plam, czy zmiany koloru całego uzębienia może być spożywanie określonych posiłków, czy przyjmowanie leków. Jaka metoda jest najbardziej skuteczna i kiedy zdecydować się na określony sposób czyszczenia uzębienia?

Co powoduje, że zęby zmieniają swój odcień?

O przebarwieniu uzębienia można mówić wtedy, gdy dotyczy ono albo wszystkich zębów, albo tylko niektórych bądź też wtedy, gdy zęby są tylko częściowo odbarwione. Przebarwienie to nie tylko inny odcień zębów, ale też mniejsza intensywność barwy, czy zmiana przezierności uzębienia.

Jakie są rodzaje przebarwień zębów?

Pomimo tego, że przyczyn przebarwień zębów może być wiele, udaje się je zebrać w dwie główne kategorie. Mianowicie wyróżnia się zewnątrzpochodne przyczyny, które mają miejsce wtedy, gdy zmiana koloru dotyczy wyłącznie zewnętrznej powierzchni uzębienia. Druga grupa to przebarwienia wewnątrzpochodne, czyli do zmiany barwy, nasycenia, czy przezierności dochodzi w samej strukturze zęba – w zębinie. Przyczyny przebarwień wewnątrzpochodnych mogą być różne. Przeważnie wynikają one z rozwijających się chorób układowych albo ma to związek ze skutkami ubocznymi związanymi z przyjmowaniem konkretnych leków.

Czy jest się skazanym na przebarwienia zębów?

Do pewnego stopnia ma się wpływ na to, jak wyglądają zęby. Szczególnie dotyczy to przebarwień, które pojawiają się na zewnątrz. Wystarczy ograniczyć spożywanie pokarmów i picie napojów, mogące zmienić barwę szkliwa. Jeśli nie można całkowicie wykluczyć z diety niektórych produktów spożywczych, a także kawy, wina, soku pomarańczowego, czy herbaty, warto bezpośrednio po zjedzeniu i wypiciu umyć oraz nitkować zęby. Natomiast w przypadku zmiany odcienia zębów w zębinie, problemu nie da się uniknąć. Nie oznacza to jednak, że taki stan rzeczy musi trwać. Są bowiem skuteczne sposoby, które pozwalają przywrócić naturalny odcień zębom.

Jak skutecznie pozbyć się przebarwień u dentysty?

Stomatolog zanim poleci konkretną metodę usuwania przebarwienia, musi dokładnie wiedzieć, co jest jej przyczyną, jaki jest stan zęba lub uzębienia, a także to, w jakim wieku jest osoba, której problem dotyczy. Najczęściej można skorzystać z takich metod, jak: wybielanie, polerowanie, piaskowanie wraz z ultradźwiękowym pozbywaniem się kamienia na zębach, a także mikroabrazja szkliwa. Jednak to dentysta podejmuje ostateczną decyzję o tym, który sposób usuwania nieestetycznych przebarwień jest najbardziej zasadny w danym przypadku.

Dodaj komentarz