Jak ubrać się do biegania?

Odpowiednie przygotowanie i rozgrzewka mają ogromne znaczenie podczas codziennego biegania. Wpływ na nasze osiągi, komfort oraz bezpieczeństwa ma jednak także właściwie dobrany strój. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Na wstępie należy zaznaczyć, iż nasz komplet do biegania będzie wyglądał inaczej w zależności do warunków panujących na trasie. Oczywistym jest, że w zimie ubierzemy się inaczej niż w lecie, jednak wiele osób bagatelizuje z pozoru nieistotne detale, które jednak w rzeczywistości mogą okazać się bardzo ważne.

Najważniejszą zasadą związaną z doborem stroju do biegania jest to, aby nie przesadzić. Zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Nadmierne wychłodzenie organizmu może bowiem być równie groźne, co jego przegrzanie. Wszystko to sprawia, ze warto poświęcić kilka akapitów każdej używanej przez nas części garderoby.

Bielizna

Zaczynamy od początku, czyli pierwszej warstwy. Ma ona ogromne znaczenie, ponieważ powinna odpowiadać za prawidłowe odprowadzanie potu powstającego podczas wysiłku, a także magazynowanie ciepła.

Wszystko to sprawia, że warto polecić przede wszystkim bieliznę termoaktywną. I to o każdej porze roku. W przypadku biegania w lecie pozwoli ona skutecznie odprowadzać wilgoć, dzięki czemu skóra będzie mogła oddychać. W zimie natomiast zadba o to, aby nasz organizm nie uległ zbyt dużemu wychłodzeniu. Sprawne odprowadzanie wilgoci także ma na to wpływ. Doskonale pokazuje to sytuacja, w której nosimy odzież bawełnianą.

Materiał ten działa jak gąbka. Gdy się pocimy, wilgoć zostaje wchłonięta przez ubranie. Nasza skóra nie oddycha, nadmiernie się nagrzewa, a pot doprowadza do powstania obtarć, a po pewnym czasie także do wychłodzenia organizmu! Po pierwszym efekcie przegrzania, temperatura naszego organizmu zostaje wyregulowana, natomiast ciągły kontakt z wilgocią sprawi, że po pewnym czasie może on ulec właśnie wychłodzeniu.

Dlatego też bielizna termoaktywna wydaje się być bardzo dobrym wyborem. Występuje zarówno w postaci bokserek, slipów, jak i legginsów czy spodenek. Na rynku dostępne są także całe zestawy. Oczywiście nie każdy jest zwolennikiem takie bielizny, jednak decydując się na zakup produktów, omijajmy modele wykonane z bawełny.

Spodnie i koszulki

Przechodzimy do kolejnej warstwy. W przypadku treningów letnich i wiosennych, spokojnie możemy ograniczyć się do produktów krótkich – zapewnią nam one bowiem odpowiednia cyrkulację powietrza, dzięki czemu nasz organizm nie ulegnie przegrzaniu. Kobiety mogą postawić również na legginsy, które w sposób prawidłowy odprowadzają wilgoć.

W okresie jesienno-zimowym lepiej postawić na długie spodnie i długą koszulkę, może być również termoaktywna. Kolejny raz odradzić możemy produkty wykonane z bawełny. Z tych samych powodów, co w przypadku bielizny. Doprowadzą one nie tylko do przegrzania lub wychłodzenia organizmu, ale również doprowadzą do powstania bolesnych otarć i zadrapań.

Bluzy i kurtki

Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera lub gdy wieje silny wiatr, warto ubierać się na cebulkę, czyli warstwowo. Dzięki temu zawsze będziemy mogli zdjąć którąś z warstw, gdy zrobi nam się zbyt ciepło. I odwrotnie – dołożenie kurtki lub kolejnej rozpinanej bluzki zajmie nam kilkadziesiąt sekund.

Decydując się na zakup bluz, zwróćmy uwagę na parametr grubości (g/m2). Najcieńsze produkty będą wyróżniały się grubością na poziomie 210 g/m2, natomiast w przypadku tych najcieplejszych przekroczy ona wartość 350 g/m2. Dobrym rozwiązaniem okaże się także zakup kurtki z kapturem – rozwiązanie przydatne dla wszystkich nielubiących nosić czapki.

Jeżeli chodzi o kurtkę, najważniejszy wydaje się być dobór jej rodzaju. Wymienić możemy:

  • kurtki przeciwdeszczowe,

  • wiatrówki,

  • kurtki softshell,

  • kurtki puchowe,

  • kurtki 3w1.

Oczywiście nie wszystko okażą się przydatne podczas biegania. Kurtka nie może być zbyt ciepła, gdy bardzo szybko się zagrzejemy. Warto wybierać produkty cieńsze, dobrze chroniące przed wiatrem.

Dodatki

Często bagatelizowane, jednak mające spory wpływ na nasz komfort podczas biegania. Mowa oczywiście o rękawiczkach i czapkach, które okażą się niezbędne podczas biegania w niskiej temperaturze i przy silnie wiejącym wietrze. Na rynku znaleźć można mnóstwo specjalnych modeli, sportowych, dopasowanych do potrzeb biegaczy.

Buty do biegania

Kolejna ważna część naszego zestawu. Źle dobrane buty nie tylko sprawią, że bieganie okaże się nie wygodne, mogą również przyczynić się do powstania wielu rozmaitych urazów i kontuzji. Musimy pamiętać, aby obuwie w odpowiedni sposób stabilizowało stopę. Wiązania lub zaczepy muszą być więc mocne i odpowiednio dociskać but do stopy. Oczywiście bez przesady – nadal istotna jest swoboda ruchów.

Duże znaczenie ma także sposób wykonania podeszwy. Te większe, z dodatkową amortyzacją okażą się przydatne podczas biegania na twardych nawierzchniach. Miękkie należy natomiast używać na trawie.

Skompletowanie zestawu odzieżowego ma ogromne znaczenie podczas biegania. Nie możemy zapominać o żadnej kwestii, zwłaszcza w zimie.

Dodaj komentarz