Do psychologa udają się zwykle osoby, które potrzebują pomocy w radzeniu sobie z problemami życia codziennego. Złe samopoczucie, brak możliwości znalezienia właściwych rozwiązań oraz potrzeba porozmawiania z doświadczonym lekarzem motywuje do tego, aby podjąć leczenie u specjalisty. Jak wygląda terapia i kiedy jeszcze warto odwiedzić psychologa? Podpowiadamy.

  1. Kiedy jest właściwy moment, aby udać się do psychologa?

Nie ma idealnej recepty na to kiedy warto udać się do psychologa. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Na pewno przewlekłe oraz często powtarzające się symptomy wpływające na relacje z innymi warto skonsultować z lekarzem. Także niespodziewane wydarzenia w życiu każdego człowiek wpływają depresyjnie na nastrój oraz błędne postrzeganie świata. Mowa tutaj chociażby o smutku związanym z żałobą po utracie bliskiej osoby lub na przykład przewlekły stres po stracie pracy.

Warto też wspomnieć o tym, że na różnorakie problemy zwracają najbliżsi i to oni mogą zasugerować wizytę u specjalisty. Często osoba dotknięta taką sytuacją bagatelizuje istotne objawy i w ten sposób z łatwością popada w depresję. Warto więc zacząć działać wcześniej, aby uniknąć poważnych konsekwencji. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne.

  1. Na czym polega terapia u psychologa?

Psychoterapia, niezależnie od tego czy udziela ją doświadczony psycholog w Katowicach lub innym mieście, opiera się w gruncie rzeczy na podobnych zasadach. Na początek specjalista zapyta nas o szczegóły problemu oraz będzie starał się nas poznać od strony psychologicznej. Następnie przystąpi do realizacji leczenia stosując jedną lub kilka z wielu metod i technik. Są one dostosowane do konkretnego pacjenta, więc zależy to bardzo dużo od naszego nastawienia i charakteru.

Psycholog będzie starał się nauczyć nas pewnych zachowań oraz wytłumaczy nam jak przezwyciężać trudności i w jaki sposób nabrać siły we własne możliwości. Pokaże, że wpojone przez lata przekonania o własnej słabości są jedynie odzwierciedleniem naszych lęków i problemów z przeszłości. Zakres działania psychologa jest jednak znacznie szerszy i zależy od konkretnego problemu z którym przybyliśmy do jego gabinetu.

Warto też wiedzieć, że aby osiągnąć sukces potrzebne będzie kilka spotkań. Dlatego też nie należy zrażać się tym, że pierwsze spotkanie nie dało odczuwalnej ulgi. Dobry psycholog zaproponuje cykl spotkań, gdzie w trakcie indywidualnej terapii będzie starał się zrozumieć pacjenta pod wieloma względami. Czas trwania psychoterapii to proces trwający zwykle od kilku do nawet kilkudziesięciu miesięcy.
Artykuł powstał we współpracy z http://www.gabinetypsychoterapii.com.

Dodaj komentarz