Lekarz, który zdiagnozował raka, prawdopodobnie wyśle Cię do onkologa, który specjalizuje się w leczeniu nowotworów. Wybór onkologa wpłynie na jakość leczenia. Dlatego, bardzo ważne jest to, abyś czuł się komfortowo. Zwróć uwagę na to, aby miał sporą wiedzę i doświadczenie. Dobry lekarz będzie ściśle współpracował z Tobą, Twoją rodziną i personelem pomocniczym przez cały okres leczenia, aby zapewnić Ci jak najlepszą możliwą opiekę.

Gdzie znaleźć chirurga onkologa?

Onkolodzy pracują w różnych środowiskach, takich jak szpitale uniwersyteckie, szpitale wojewódzkie, ośrodki onkologiczne i prywatne gabinety. Aby znaleźć dobrego onkologa, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką, towarzystwem ubezpieczeń zdrowotnych zdrowotnych lub lokalnym szpitalem. Chirurg onkolog ma też dobre opinie w Internecie.

Podstawowe wskazówki

Oto kilka podstawowych wskazówek, pomocnych przy znalezieniu dobrego specjalisty:

  • Poszukaj lekarza, którzy leczy specyficzny rodzaj raka. W zależności od planu leczenia, możesz potrzebować onkologa ogólnego, chirurgicznego i/lub terapeutycznego. Pamiętaj, że możesz współpracować z różnego rodzaju onkologami jednocześnie.
  • Dowiedz się, czy lekarz leczy tylko prywatnie, czy może też w ramach Twojego ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Porozmawiaj o swoim wyborze z przyjaciółmi i rodziną, szczególnie z osobami, które leczyły się na raka. Zapytaj, z jakimi lekarzami się spotykali i o ich doświadczenia.
  • Oceń spokojnie referencje lekarza. Dowiedz się, czy lekarz posiada gruntowne kwalifikacje.
  • Zapytaj też o jego doświadczenie. Dobry chirurg onkolog powinien mieć duże doświadczenie. Jest to szczególnie w przypadków rzadkich odmian nowotworów.
  • Zapytaj, czy lekarz ma dostęp do badań klinicznych.
  • Dowiedz się, czy współpracuje z personelem pomocniczym. Można do niego zaliczyć pielęgniarkę, pracownika socjalnego, dietetyka, farmaceutę i doradcę. Zapytaj w jaki sposób zaangażowani są w opiekę. Sprawdź też informacje o członkach zespołu onkologicznego.
  • Zapytaj o miejsce leczenia. Czy otrzymasz je w gabinecie, szpitalu czy w innym miejscu.
  • Sprawdź specjalne usługi dla pacjentów, takie jak zarezerwowane miejsce parkingowe czy parking z rabatem.
  • Umów się na konsultację, aby spotkać się z lekarzem i personelem, zarówno w gabinecie, jak i przez telefon. Możesz w ten sposób uzyskać poczucie komfortu. Upewnij się, że lekarz rozmawia z Tobą w zrozumiały sposób i odpowiada jasno na postawione przez Ciebie pytania.

Wszystkie te wskazówki, pozwolą Ci szybciej i łatwiej znaleźć dobrego specjalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *