Lekarz, który zdiagnozował raka, prawdopodobnie wyśle Cię do onkologa, który specjalizuje się w leczeniu nowotworów. Wybór onkologa wpłynie na jakość leczenia. Dlatego, bardzo ważne jest to, abyś czuł się komfortowo. Zwróć uwagę na to, aby miał sporą wiedzę i doświadczenie. Dobry lekarz będzie ściśle współpracował z Tobą, Twoją rodziną i personelem pomocniczym przez cały okres leczenia, aby zapewnić Ci jak najlepszą możliwą opiekę.
Gdzie znaleźć chirurga onkologa?
Onkolodzy pracują w różnych środowiskach, takich jak szpitale uniwersyteckie, szpitale wojewódzkie, ośrodki onkologiczne i prywatne gabinety. Aby znaleźć dobrego onkologa, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką, towarzystwem ubezpieczeń zdrowotnych zdrowotnych lub lokalnym szpitalem. Chirurg onkolog ma też dobre opinie w Internecie.
Podstawowe wskazówki
Oto kilka podstawowych wskazówek, pomocnych przy znalezieniu dobrego specjalisty:
- Poszukaj lekarza, którzy leczy specyficzny rodzaj raka. W zależności od planu leczenia, możesz potrzebować onkologa ogólnego, chirurgicznego i/lub terapeutycznego. Pamiętaj, że możesz współpracować z różnego rodzaju onkologami jednocześnie.
- Dowiedz się, czy lekarz leczy tylko prywatnie, czy może też w ramach Twojego ubezpieczenia zdrowotnego.
- Porozmawiaj o swoim wyborze z przyjaciółmi i rodziną, szczególnie z osobami, które leczyły się na raka. Zapytaj, z jakimi lekarzami się spotykali i o ich doświadczenia.
- Oceń spokojnie referencje lekarza. Dowiedz się, czy lekarz posiada gruntowne kwalifikacje.
- Zapytaj też o jego doświadczenie. Dobry chirurg onkolog powinien mieć duże doświadczenie. Jest to szczególnie w przypadków rzadkich odmian nowotworów.
- Zapytaj, czy lekarz ma dostęp do badań klinicznych.
- Dowiedz się, czy współpracuje z personelem pomocniczym. Można do niego zaliczyć pielęgniarkę, pracownika socjalnego, dietetyka, farmaceutę i doradcę. Zapytaj w jaki sposób zaangażowani są w opiekę. Sprawdź też informacje o członkach zespołu onkologicznego.
- Zapytaj o miejsce leczenia. Czy otrzymasz je w gabinecie, szpitalu czy w innym miejscu.
- Sprawdź specjalne usługi dla pacjentów, takie jak zarezerwowane miejsce parkingowe czy parking z rabatem.
- Umów się na konsultację, aby spotkać się z lekarzem i personelem, zarówno w gabinecie, jak i przez telefon. Możesz w ten sposób uzyskać poczucie komfortu. Upewnij się, że lekarz rozmawia z Tobą w zrozumiały sposób i odpowiada jasno na postawione przez Ciebie pytania.
Wszystkie te wskazówki, pozwolą Ci szybciej i łatwiej znaleźć dobrego specjalistę.