Ludzie mieli, mają i będą mieć różne problemy zdrowotne. Nie zmniejsza się poziom zainteresowania usługami fizjoterapeutów, z których pomocy korzystają między innymi sportowcy. Wzrasta też entuzjazm do studiowania fizjoterapii. Coraz więcej osób wybiera studia na tym kierunku. Co ważne, dla wszystkich powinno starczyć pracy.

Jak zostać fizjoterapeutą?

Fizjoterapeutą może zostać tak naprawdę każdy, kto posiada odpowiednie uprawnienia. W 2015 roku w życie weszła ustawa, która określa, że w roli fizjoterapeuty mogą pracować wyłącznie osoby z odpowiednim wykształceniem wyższym kierunkowym. Ponadto, kandydat do pracy w tym zawodzie powinien mieć pełną zdolność do czynności prawnych, jak i dobry stan zdrowia oraz wykazywać się prawidłową postawę etyczną. Fizjoterapeuta musi posiadać również dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje.

Gdzie można studiować fizjoterapię?

Rosnące zainteresowanie zawodem fizjoterapeuty sprawiło, że coraz więcej polskich uczelni oferuje przygotowanie do tej profesji. Kierunek fizjoterapia znajdziemy między innymi na Mazowieckiej Uczelni Medycznej (http://mum.edu.pl/studia-jednolite-magisterskie-fizjoterapia/), która zadba o odpowiednie przygotowanie do leczenia chorych czy pomagania niepełnosprawnym.

Fizjoterapeuta a masażysta

Wiele osób wrzuca te dwie profesje do jednego worka. Trzeba je jednak wyraźnie oddzielić. Fizjoterapia jest jednym z działów występujących w medycynie. Wdraża się ją w przypadku urazów mechanicznych. Celem pracy fizjoterapeuty jest pomoc pacjentom w odzyskiwaniu pełnej sprawności ruchowej. Można stwierdzić, że skupia się on na prowadzeniu rehabilitacji.

Na pierwszy rzut oka praca masażysty jest mniej skomplikowana. Jego zadaniem jest rozluźnianie mięśni pacjentów czy też doprowadzanie ciała do regeneracji. Pomaga on swoim podopiecznym odbudować się zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Wykorzystuje przy tym nie tylko ręce, ale i specjalistyczne urządzenia.

Jakie są zarobki fizjoterapeutów?

Jak w prawie każdym zawodzie, na początku zarobki nie są zbyt wielkie. Średnia pensja dla młodszego specjalisty oscyluje w granicach 2 640 złotych. Wraz rozwojem i przechodzeniem do kolejnych stopni, zarobki wzrastają. Oczywiście najlepiej ceniony jest starszy specjalista, ale już będąc specjalistą można uzyskać satysfakcjonujące pensje.

Wielu fizjoterapeutów otwiera własne działalności gospodarcze, dzięki czemu starają się jak najmocniej maksymalizować zyski. Część z nich decyduje się na o leczenie stricte określonej grupy społecznej. Często spotyka się fizjoterapeutów, którzy współpracują głównie ze sportowcami. Nie ma co ukrywać, że to właśnie oni najczęściej pomagają pomocy takich specjalistów.

Dodaj komentarz