Statystyka jest nieubłagana – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc stale ewoluuje. Dolegliwość ta w roku 1990 znajdowała się bowiem na szóstym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Dziś plasuje się już na pozycji czwartej, a wszystko wskazuje na to, że niebawem znajdzie się na podium. To właśnie dlatego POChP jakiś czas temu uznane zostało za chorobę cywilizacyjną. Jak zatem sprawdzić, czy omawiana przez nas choroba zagraża właśnie Tobie? Czy znajdujesz się w grupie ryzyka zarażenia? Jak wygląda profil przeciętnego chorego i na jakie dolegliwości warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest obcobrzmiąca obturacja?

Aby jednak móc dokładnie przedstawić Ci szczegóły związane z POChP, najpierw należy zdefiniować, czym właściwie jest omawiana przez nas choroba. Otóż jest to przewlekła dolegliwość płuc, charakteryzująca się długotrwałym kaszlem, dusznościami, odkrztuszaniem plwociny i obniżoną tolerancją wysiłku. Czym jednak jest egzotyczna „obturacja”, która jako jedyna jest niezrozumiałą częścią nazwy choroby? Otóż obturacja to nic innego, jak termin medyczny określający zwężenie. W przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mowa o zwężeniu dróg oddechowych. Więcej na ten temat znajdziesz na portalu dedykowanym tej dolegliwości: https://oddychajmy.pl/czym-jest-pochp/. Jeśli zatem interesujesz się swoim zdrowiem i kondycją, koniecznie zapoznaj się z wiedzą dotyczącą tegoż zagadnienia.

Czy płeć ma znaczenie? – POChP w liczbach

Wydawać by się mogło, że na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc szczególnie narażeni są mężczyźni. To właśnie oni wykonują bowiem zawody, które wiążą się z wdychaniem pyłów i innych szkodliwych substancji. Badania wskazują jednak, że kobiety powoli doganiają mężczyzn w liczbie zachorowań. Czy zatem płeć ma znaczenie w przypadku POChP? Genetycznie – zdecydowanie nie. Trudno jednak nie zgodzić się z faktem, iż to właśnie mężczyźni najczęściej pracują na hutach i w kopalniach. Kto zatem jest szczególnie narażony na przewlekłe choroby płuc? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Czy masz się czego obawiać? – Profil przeciętnego chorego

Obecnie w dalszym ciągu przyjmuje się, że przeciętnym chorym jest mężczyzna, który ukończył czterdziesty rok życia. To właśnie taką osobę uznaje się za statystycznie najbardziej narażoną na zachorowanie na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Jeśli zatem ukończyłeś czterdzieści lat powinieneś zapoznać się ze stanem swoich płuc, wykonując proste badania diagnostyczne. Pierwszym krokiem z całą pewnością powinna być klasyczna spirometria, która pomoże Ci dokładnie określić, czy masz się czego obawiać.

Spirometria to podstawowe badanie czynnościowe układu oddechowego. Podczas tegoż badania zmierzona zostaje zarówno objętość, jak i pojemność płuc, a także przepływ powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach podczas trwania różnych faz cyklu oddechowego.

Obawiasz się, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dotyczyć właśnie Ciebie? Na stronie https://oddychajmy.pl/ znajdziesz prosty test, który wskaże Ci, jaką drogę diagnostyczną powinieneś obrać.

Palenie bierne i czynne – Które gorsze?

Palenie papierosów jest szkodliwe – to slogan powtarzany nam od maleńkości niczym mantra i, oczywiście, w najmniejszym stopniu nie mija się on z prawdą. Dane wskazują, że aż dziewięćdziesiąt procent wszystkich osób chorujących na POChP to nałogowi palacze. Co jednak z paleniem biernym? Obecnie uznaje się, że przebywanie w towarzystwie palacza i wdychanie wyprodukowanego przez niego dymu jest dla płuc jeszcze gorsze, niż czynne palenie tytoniu. Jeśli zatem palisz papierosy, a na co dzień otacza Cię towarzystwo rodziny (szczególnie dzieci!), powinieneś poważnie zastanowić się nad swoimi priorytetami.

Czym właściwie jest plwocina?

Jako jeden z charakterystycznych objawów POChP wskazuje się odkrztuszanie plwociny. Czym jednak jest owa plwocina?

Plwocina to odkrztuszana wydzielina pochodząca z dróg oddechowych. W jej skład wchodzą takie elementy, jak na przykład: ślina, komórki złuszczonego nabłonka, pyły oraz resztki pokarmowe. W przypadku zaawansowanego stadium choroby plwocina może zawierać ropę i drobnoustroje chorobotwórcze. Może być także zabarwiona krwią.

Jeśli zatem od jakiegoś czasu niepokoi Cię wykrztuszanie niezidentyfikowanej flegmy, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza.

Mam POChP! Co teraz?

POChP to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi blisko 2 miliony Polaków. Warto wiedzieć zatem, że pierwszym krokiem do podjęcia walki z dolegliwością jest wyeliminowanie czynnika chorobotwórczego, czyli, na przykład, tytoniu. W następnej kolejności pacjentowi zaleca się terapię konwencjonalną z zastosowaniem odpowiednich leków. Uznaje się zatem, że połączenie zdrowego trybu życia z medykamentami to recepta na sukces. W tym miejscu należy jednak dodać, że POChP to choroba nieuleczana. Można zatem walczyć z jej objawami, jednak nigdy nie uda się „stłamsić” jej całkowicie.

Dodaj komentarz