Działanie emolientów ukierunkowane jest na natłuszczenie i nawilżenie skóry poprzez wzmocnienie naturalnego płaszcza hydro-lipidowego skóry. Kiedy zatem warto je stosować? Kojarzone zazwyczaj z pielęgnacją skóry noworodków i niemowląt dermokosmetyki zawierające emolienty znajdują zastosowanie także u dorosłych w terapii dermatoz przebiegających z suchością skóry np. AZS (atopowego zapalenia skóry) czy łuszczycy.

Czym są emolienty?

Emolienty, jako gotowe do użytku produkty kosmetyczne, to mieszaniny substancji okluzyjnych, czyli tworzących na powierzchni skóry ochronny, nieprzepuszczalny lub półprzepuszczalny film, lipidów, uzupełniających ubytki w naturalnym płaszczu lipidowym skóry oraz wzmacniających działanie nawilżające formuły humektantów, które wiążą cząsteczki wody w głębszych warstwach naskórka np. mocznika lub kwasu hialuronowego. Takie kompozycje składników pozwalają na uzupełnienie i wzmocnienie naturalnego, ochronnego płaszcza hydro-lipidowego, co jest niezwykle istotne w pielęgnacji skóry niemowląt oraz kluczowe w przypadku kuracji dermatoz wynikających z zaburzeń funkcji i struktury bariery naskórkowej.

Jak emolienty wpływają na skórę?

Emolienty to preparaty natłuszczające oraz pośrednio nawilżające poprzez ograniczenie nadmiernego odparowywania wody z naskórka. Do zmniejszenia TEWL, czyli przeznaskórkowej utraty wody, dochodzi dzięki stworzeniu na powierzchni skóry warstwy okluzyjnej. Ten ochronny film zabezpiecza skórę także przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych takich, jak: niskie temperatury, wiatr oraz zanieczyszczenia. Odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie skóry przyczyniają się do poprawy jej elastyczności, a co za tym idzie, także do ograniczenia uczucia swędzenia i napięcia skóry. Emolienty bogate w lipidy podobne do tych naturalnie obecnych w strukturze skóry uzupełniają ubytki w jej płaszczu lipidowym, wzmacniając odporność na działanie alergenów i wszelkich drobnoustrojów. Dodatkowo poprawiają właściwości sensoryczne skóry, sprawiając, że staje się gładka i miękka w dotyku.

Kiedy stosować emolienty?

Stosowanie dermokosmetyków zawierających emolienty jest oczywiste w przypadku bardzo delikatnej, wrażliwej skóry noworodków, niemowląt i dzieci, natomiast nie jest tak rozpowszechnione wśród dorosłych borykających się z suchością skóry, która może występować także w przebiegu atopowego zapalenia skóry, łojotokowego zapalenia skóry, egzemy, alergii czy łuszczycy. W przypadku tych dermatoz kluczowe znaczenie ma wzmocnienie ochronnego płaszcza hydro-lipidowego skóry, co nie tylko wzmocni jej funkcje barierowe i zniweluje przesuszenie, ale także ograniczy świąd, pieczenie i nieprzyjemne napięcie. Ze względu na stale rosnące statystyki występowania alergii skórnych i atopowego zapalenia skóry, warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry dziecka już od dnia narodzin, ponieważ może je to uchronić przed ich rozwojem w przyszłości.

W jakich kosmetykach znajdują się emolienty?

Na rynku dostępna jest szeroka gama środków kosmetycznych do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci, które można kupić zarówno w drogeriach, jak i w aptekach. Szeroką gamę emolientów znajdziesz chociażby na DOZ.pl. Pojawia się także coraz więcej preparatów przeznaczonych osobom dorosłym, jednak mogą oni bez przeszkód korzystać także z produktów dziecięcych. Emolienty występują w wielu postaciach: żelu, olejku, emulsji do kąpieli lub pod prysznic oraz w formie: maści, kremu, balsamu, emulsji, mleczka i olejku do nakładania na ciało w ciągu dnia. Wybór odpowiedniej formy emolientu to kwestia bardzo indywidualna, a szeroki wachlarz preparatów dostępnych na rynku sprawia, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Emolienty zawierają składniki naturalne np.: masło Shea, olej z nasion wiesiołka, lniany, konopny, olej ze słodkich migdałów, z awokado, z kiełków pszenicy, ceramidy, skwalen oraz syntetyczne takie, jak: mirystynian izopropylu, mirystynian mirycylu, wazelina czy parafina. Są pozbawione substancji zapachowych, niepotrzebnych konserwantów i sztucznych barwników, dzięki czemu ograniczają możliwość wystąpienia podrażnień i alergii.

Jak stosować emolienty?

W przypadku stosowania produktów do kąpieli i pod prysznic należy pamiętać, aby temperatura wody nie przekraczała 37, a mycie nie trwało dłużej niż 1015 minut. Zbyt długie, gorące kąpiele przyczyniają się do przesuszenia skóry. Najlepiej od razu po kąpieli nałożyć preparat emolientowy, który dużo łatwiej wchłonie się w jeszcze wilgotną i miękką skórę.
Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz