Koenzym Q10, będąc istotnym antyoksydantem, jest znany jako „eliksir młodości”. Składnik pomaga spowolnić procesy starzenia się organizmu i zachować młodszy wygląd na dłużej. W jaki sposób koenzym Q10 wpływa na skórę? Dlaczego należy do najważniejszych składników kosmetyków przeciwstarzeniowych?

Czym jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 to organiczny związek, który występuje naturalnie w organizmach ludzi i zwierząt. Nazywa się go również ubichinonem, dlatego że jest obecny w wielu narządach wewnętrznych. Wspomniane określenie pochodzi od słowa „ubitarius” oznaczającego „wszechobecny”. Jeżeli utrzymana jest równowaga organizmu, dochodzi do syntezy koenzymu Q10 z tyrozyny i kwasów tłuszczowych w komórkach. Biosyntezę składnika nasila także obecność kwasu foliowego i pantotenowego oraz określonych witamin z grupy B: B12, B6 oraz B2. Produkcja ubichinonu hamowana jest z kolei przez leki przeciwnowotworowe, środki obniżające poziom cholesterolu oraz związki sulfhydrylowe. W przypadku roślin odpowiednikiem koenzymu Q10 jest plastochinon.

Koenzym Q10 stanowi część łańcucha oddechowego odpowiadającego za przemiany energetyczne zachodzące w komórkach. Przenosząc elektrony, poddaje się odwracalnej reakcji utleniania-redukcji. Ubichinon jako antyoksydant zapobiega tworzeniu się reaktywnych postaci tlenu, które uszkadzają białka oraz lipidy błonowe. Koenzym Q10 przyczynia się również do regeneracji innego przeciwutleniacza – witaminy E – oraz zwiększa jego skuteczność. Składnik działa także stabilizująco na błony komórkowe, dzięki czemu efektywniej bronią się przed szkodliwymi czynnikami i nie dochodzi do nadmiernego wypływu cennych substancji takich jak potas czy woda.

Jak koenzym Q10 działa na skórę?

Koenzym Q10 obecny w suplementach czy aplikowanych na twarz kremach i serach pomaga opóźnić wystąpienie niekorzystnych zmian wiążących się z procesami starzenia i fotostarzenia skóry. Składnik powoduje zniwelowanie drobnych zmarszczek, a także spłycenie tych głębokich. Zwiększa nawilżenie i elastyczność skóry, dzięki czemu zyskuje ona zdrowy wygląd. Ze względu na wspomniane właściwości koenzym Q10 stał się popularnym składnikiem suplementów i kosmetyków przeciwzmarszczkowych czy odmładzających. Substancja sprawdza się również w pielęgnacji cery wrażliwej.

Koenzym Q10 a kwas hialuronowy i kolagen

Ubichinon pomaga spowolnić wiążącą się z wiekiem utratę kwasu hialuronowego. Wywiera również wpływ na podziały fibroblastów w skórze. Ponadto składnik, podobnie jak witamina E, chroni przed rozpadem kolagenu spowodowanym przez promieniowanie UVA. Ubichinon hamuje tworzenie przez fibroblasty kolagenazy indukowanej przez UVA. W znaczącym stopniu spowalnia to rozpad kolagenu.

Koenzym Q10 nazywany jest eliksirem młodości, co wynika z jego przeciwstarzeniowych właściwości i nie okazuje się wyłącznie chwytem marketingowym. Składnik zwalcza wolne rodniki, niweluje drobne zmarszczki oraz spłyca głębsze zmiany. Chroni kolagen i kwas hialuronowy, a także wpływa na wzrost nawilżenia, elastyczności oraz jędrności skóry. Ze względu na działanie koenzymu Q10, warto sięgać po suplementy i kosmetyki zawierające go w swoim składzie, aby spowolnić procesy starzenia i zachować młody wygląd na dłuższy czas.

Dodaj komentarz