Koncentrator tlenu jest to urządzenie mające za zadanie leczyć osoby z niewydolnością oddechową w różnym stopniu. Pomaga też w leczeniu wielu innych schorzeń oraz wspomaga rehabilitację po różnych zabiegach.

Co to jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu jest to urządzenie medyczne, które dostarcza do naszego organizmu tlen w większym stężeniu. Nie jest to skomplikowany produkt, który może być stosowany w domowych warunkach. Nie trzeba mieć żadnej konkretnej wiedzy medycznej, aby umieć go obsłużyć.

Stosowanie tlenoterapii jest wskazane dla osób, które posiadają niedobór tlenu. Ażeby zwiększyć komfort stosowania, należy skonsultować się z lekarzem pulmonologiem w celu ustalenia przebiegu terapii. I rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tego typu kuracjami domowymi.

Sposób działania koncentratora tlenu

Zasada działania koncentratora tlenu jest banalnie prosta. Polega ona na pobraniu z atmosfery powietrza o stężeniu 21% tlenu, o 78% azotu a następnie zwiększenie jego objętości do 95%. I tym samym obniżając stężenie azotu. Dodatkowo aparat filtruje i oczyszcza powietrze a użyty z nawilżaczem nie powoduje uczucia suchości w drogach oddechowych pacjenta. Inhalator może pracować 24 godziny na dobę, czyli w ciągu. Niektóre modele dostarczają do organizmu od 0,5 do 5 litrów tlenu na minutę. Inne mogą dostarczać nawet 9 litrów tlenu w ciągu minuty. Zazwyczaj dawka podawanego tlenu wynosi od 1 do 2 litrów tlenu medycznego w ciągu jednej minuty, jeśli chodzi o osobę dorosłą.

Tego typu aparat jest wspaniałą alternatywą w odróżnieniu od butli tlenowych, gdyż nie powoduje realnego zagrożenia życia w przypadku pożaru. Butla w kontakcie z ogniem może wybuchnąć w powietrze. Dodatkowym plusem jest fakt, iż nie trzeba wymieniać butli. Urządzenie działa cały czas i dzięki temu, że jego obsługa jest prosta może być stosowane w domu bez żadnych przeszkód.

Należy uważać na chińskie podróbki koncentratora tlenu, gdyż one podają zbyt mają ilość tlenu medycznego do naszego organizmu. Jest to 28% do góra 50%. Taka dawka jest znacznie za mała i nie przyniesie żadnych efektów leczniczych.

Wskazania do stosowania koncentratora tlenowego

Przykłady chorób, które wymagają tlenoterapii:

 • przewlekła choroba płuc;
 • astma oskrzelowa;
 • zwłóknienia płuc;
 • mukowiscydoza;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • niedociśnienie tętnicze,
 • rak płuc;
 • niewydolność krążenia;
 • choroby psychiczne;
 • depresja.

Ponadto kuracja tlenem jest terapią wspomagającą w przypadku ciężkich objawów alergicznych. Inhalatora można używać w stanach bezsenności i ogólnego zmęczenia oraz przy uporczywych bólach głowy. Poprawie ulegnie komfort psychiczny, dzięki czemu odzyskamy energię i radość z życia. Polepszeniu ulegnie nasz poziom skupienia i koncentracji, co na pewno przełoży się na lepszą wydajność w pracy. I poprawi nasze relacje z bliskimi.

Zalecenia i konserwacja

Do koncentratora tlenu należy dołączyć środek nawilżający, aby nie wysuszyć dróg oddechowych. Nawilżacz do koncentratora to nic innego jak specjalna butelka, którą uzupełniamy tylko i wyłącznie wodą destylowaną. Należy o tym pamiętać, aby w pojemniku nie pojawił się kamień, co może doprowadzić do awarii urządzenia. Pamiętamy o dokładnym dokręceniu butelki po każdej zmianie wody. Koncentrator powinien być używany w pomieszczeniu o dobrej wentylacji. Miejsce w którym pracuje trzeba wietrzyć raz na kilka godzin. Filtr należy czyścić regularnie.

Rodzaje koncentratora tlenu

 1. Koncentrator stacjonarny.
 2. Koncentrator przenośny.

Koncentrator stacjonarny

Koncentrator stacjonarny wykorzystywany jest w placówkach medycznych oraz w domach do tlenoterapii domowej. Jest on dość dużych rozmiarów i ogranicza mobilność pacjenta, jednak ma lepsze parametry niż przenośny. I z tego względu daje lepsze wyniki w terapii. Wszystko jest uzależnione od stanu pacjenta, o czym powinien zdecydować lekarz specjalista.

Koncentrator przenośny

Koncentrator przenośny można stosować w podróży, nawet przez 9 godzin. Do wyboru są dwie opcje, na baterie bądź na akumulator. Daje możliwość większej swobody pacjentowi, który może uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich bądź innych tego typu. Jego swoboda ruchu nie jest tak bardzo ograniczona jak w przypadku stacjonarnego. Pozwala na w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Ten rodzaj tlenoterapii stosowany jest również przez sportowców w celach relaksacyjnych. Zanim takie kroki zostaną podjęte należy swoją decyzję skonsultować z lekarzem.

Każdy przypadek jest inny i trzeba podejść do niego indywidualnie i wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj koncentratora. Powinno się uwzględnić stopień zaawansowania choroby oraz ograniczenia związane z leczeniem.

Opinie konsumentów

” Jestem zadowolony z urządzenia. Działa bardzo dobrze, mogę nawet rzec, że na wysokim poziomie. Wszystkie elementy sprawne. ”

” Koncentrator tlenowy działa sprawnie i ma bardzo dobre parametry. Dodatkowo posiada nawilżacz. Jestem zadowolona ”

” Urządzenie działa na wysokim poziomie i nie ogranicza mojego życia towarzyskiego. Inhalator mobilny bardzo ułatwił mi funkcjonowanie. ”

” Aparat sprawdza się u mnie w 100 procentach. Jestem zadowolona z zakupu i mama nadzieję, że długo mi posłuży. Polecam! ”

Ogólnie rzecz biorąc opinie konsumentów są bardzo pozytywne. Wystarczy wybrać odpowiedni model. Następnie sprawdzić parametry urządzenia, aby były odpowiednie i dokonać zakupu dostosowując cenę do naszych możliwości finansowych. W przypadku jakichkolwiek problemów z aparatem obowiązuje czas gwarancji, który zagwarantuje nam naprawę bądź wymianę produktu na inny. Jednak z recenzji nie wynika, iż taka sytuacja miała miejsce.

Cena koncentratora tlenowego

Cena koncentratora tlenowego waha się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najdroższe modele kosztują nawet ok 14 tysięcy złotych. Nie jest to mała kwota, choć rozbieżność cenowa jest spora. Dostępne są różne modele w zależności od producenta.

Podsumowanie

Koncentrator tlenu to innowacyjne urządzenie, dzięki któremu możliwa jest bezproblemowa kuracja tlenem w warunkach domowych przez osoby z niewydolnością oddechową i innymi chorobami. Może być również stosowany przez ludzi zdrowych w celu polepszenia swojego samopoczucia duchowego i psychicznego.

Dodaj komentarz