Uszy, podobnie jak wszystkie inne części ciała powinny być odpowiednio czyszczone. Oczywiście czyszczenie małżowiny nie powinno sprawiać większego problemu, jednak wyczyszczenie wnętrza ucha trzeba przeprowadzić ostrożnie przy użyciu odpowiednich środków. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, kiedy w uchu nagromadzi się duża ilość woskowiny.

Woskowina zalegająca w uchu

Nawet przy właściwiej higienie uszu może dojść do zatkania przewodu słuchowego czopem woskowinowym. Objawy mogą pojawić się w każdym momencie, lecz bardzo często do zatkania ucha dochodzi po kąpieli, wizycie na basenie. Wtedy czop nasiąka wodą i zwiększa się jego objętość. Do objawów świadczących o zatkaniu ucha woskowiną i powstaniu czopa świadczą:

 • ból ucha,
 • niedosłuch,
 • szumy w uszach,
 • uczucie zapełnienia ucha,
 • świąd ucha,
 • zaburzenia funkcjonowania aparatu słuchowego,
 • zawroty i bóle głowy,
 • kaszel.

Niektóre osoby mają większe predyspozycje do tworzenia się czopów z woskowiny. Jednak warto pamiętać, że prawidłowe czyszczenie uszu nie jest gwarancją uniknięcia zalegania woskowiny. Nie można też tej przypadłości kojarzyć z brakiem higieny.

Jak zapobiegać gromadzeniu się woskowiny?

Choć wiele osób uważa, że patyczki higieniczne służą do czyszczenia uszu, to warto pamiętać, iż stosowanie ich do czyszczenia przewodu słuchowego może mieć odwrotne skutki. Patyczek może spowodować, że woskowina zostanie przepchnięta w głąb kanału słuchowego. Powtarzanie tej czynności sprawi, że powstanie czop. Lepiej usuwać woskowinę samodzielnie, raz na jakiś czas można użyć do tego płynów lub sprayów dostępnych w aptekach. Jednak zbyt częste i dokładne usuwanie woskowiny będzie powodowało nadprodukcje i w końcu zaleganie woskowiny. Lepiej darować sobie także zabiegi w postaci czyszczenia uszu oliwą, wodą utlenioną lub innymi substancjami bez konsultacji z laryngologiem. Takie działania mogą tylko zaszkodzić. Jeżeli podejrzewamy u siebie zaleganie woskowiny, należy udać się do laryngologa w celu wykonania badania otoskopowego. CM Promed oferuje pomoc doświadczonych i kompetentnych laryngologów także w tym zakresie. 

Jak usunąć korek z ucha powstały z woskowiny?

Kiedy laryngolog stwierdzi, że w uchu zalega woskowina, należy ją usunąć. Jest kilka metod usuwania woskowiny z ucha, z większości z nich można skorzystać w CM Promed. Należą do nich:

 • Samodzielne usuwanie woskowiny z ucha za pomocą preparatów dostępnych w aptekach. Sprawdzi się ono w sytuacji, kiedy woskowiny jest niewiele, a pacjentowi nie towarzyszą żadne przykre dolegliwości.
 • Irygacja, czyli płukanie uszu. Wykonywane jest ono przez lekarza lub pielęgniarkę, ale tylko w przypadku dorosłych. Przeprowadza się je za pomocą odpowiedniej substancji w gabinecie laryngologicznym.
 • Ręczne usuwanie woskowiny może być osobną metodą lub uzupełnieniem innej, np. irygacji. Może być wykonane tylko przez lekarza za pomocą odpowiednich narzędzi. Absolutnie nie można usuwać woskowiny mechanicznie na własną rękę.

Niestety czasem woskowiny jest tak dużo, że trzeba łączyć ze sobą wiele metod. Czasami nie da się usunąć całej woskowiny podczas jednej wizyty. Niekiedy dla lepszych efektów należy na kilka dni przed planowaną wizytą u laryngologa stosować środek rozpuszczający woskowinę kupione w aptece.

Zalegająca woskowina nie jest poważnym problemem, ale w przypadku jej wystąpienia trzeba skonsultować się z laryngologiem. Pozwoli to bezpiecznie zdiagnozować dolegliwości, usunąć woskowinę oraz zapobiec dalszym powikłaniom spowodowanym powiększaniem się czopa woskowinowego.

 

\

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *