Obszar Trójmiasta zamieszkiwany jest przez ponad milion osób. Dużą część ludności stanowią emeryci i osoby potrzebujące różnych form pomocy medycznej. W dobie pandemii dostęp do profesjonalnych usług pielęgniarskich został mocno ograniczony. Odczuli to w szczególności ci pacjenci, którzy wymagają częstej, eksperckiej opieki. Z uwagi na duże zapotrzebowanie mobilnymi usługami pielęgniarskimi, na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic powstało wiele grup pielęgniarskich, oferujących pomoc pacjentom bezpośrednio w ich mieszkaniu.

Usługi realizowane w domu osoby potrzebującej specjalistycznej pomocy

Swobodny dostęp do usług pielęgniarskich to jedna z podstawowych potrzeb pacjentów, którzy nie mogą opuszczać domu ze względu na stan zdrowia. W wielu przypadkach kontakt z innymi osobami w przychodni czy szpitalu stanowi większe ryzyko złapania infekcji wirusowej czy bakteryjnej – wobec czego jedyną wskazaną formą pomocy jest dojazd pielęgniarki do domu pacjenta. Medyczna ekipa dojeżdżająca jest w stanie wykonać większość czynności, jakich potrzebuje pacjent w kwestiach medycznych. Wśród zadań realizowanych przez mobilne pielęgniarki można wyróżnić szereg czynności, m.in.:

  • Usługa dokonywania iniekcji w przypadku podawania substancji leczniczych. Jest to przydatne ze względu na łatwość wchłaniania substancji z pominięciem układu pokarmowego. Pielęgniarki mogą wykonywać zastrzyki bezpośrednio do żył, domięśniowo czy doskórnie. Ze względu na możliwość wystąpienia rzadkich reakcji organizmu, iniekcji powinny dokonywać jedynie przeszkolone, wykwalifikowane osoby.
  • Kroplówki domowe, w przypadku dużych niedoborów substancji odżywczych, są jedną z podstawowych czynności wykonywanych przez pielęgniarki. Wlew umożliwia stosunkowo szybkie i pewne dostarczenie do organizmu wymaganych substancji, minerałów czy witamin.
  • Usuwanie szwów po operacjach, urazach czy porodzie. Pielęgniarka może realizować zdejmowanie szwów w domu pacjenta, wobec czego nie ma konieczności udawania się do przychodni czy szpitala. Zabieg usuwania musi zostać przeprowadzony z zachowaniem higieny i innych środków ostrożności. Pacjent, który pozostaje w domu, ma większy komfort i odczuwa mniejszy stres w przypadku wykonywania tej czynności przez pielęgniarkę.
  • Obsługa cewnika do pęcherza. Zadania pielęgniarki polegają na usuwaniu, zakładaniu czy wymienianiu cewnika w przypadku pacjentów wymagających tego typu usługi. Przeprowadzanie tej czynności w domu usuwa negatywny czynnik wstydu i stresu, związany z przebywaniem w szpitalu.
  • Stawianie baniek jest niekonwencjonalną metodą leczniczą, która stymuluje ciało do wzmożonej obrony przed infekcjami. Pielęgniarka jest odpowiednio wyszkolona do wykonywania takiej usługi zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Zalety dojazdu do pacjenta – usługi pielęgniarskie Gdańsk

Bezpośredni dojazd do mieszkania pacjenta niweluje nieprzyjemne doznania związane z przebywaniem w szpitalu. Często jest to obkupione stresem, nerwami, co tylko pogarsza ogólny stan chorego. Organizm, skupiony na odczuwaniu stresu, nie jest w stanie w pełni skupić się na prawidłowej regeneracji w przypadku chorób, urazów czy innych dolegliwości. Własne mieszkanie jest środowiskiem najbardziej przyjaznym, znanym i optymalnym dla chorego. W dobie zakażeń wirusowych to także ważne miejsce w kontekście utrzymania dystansowania społecznego. W miejscach takich jak przychodnie, domy opieki, szpitale występuje bardzo duża rotacja osób, a zachowanie wszystkich koniecznych warunków higienicznych staje się utrudnione. Aby nie narażać pacjenta na szkodliwe drobnoustroje, jeśli tylko to możliwe, powinien on przebywać we własnym domu. Dojazd pielęgniarki w wielu przypadkach staje się pozytywnym rozwiązaniem problemu – tam, gdzie nie jest wymagana hospitalizacja pacjenta. Ceny realizowanych usług są konkurencyjne i dostosowane do realiów rynkowych. Duża konkurencja w Trójmieście powoduje, iż jakość realizowanych usług wciąż rośnie, a pacjenci coraz chętniej przystają na tego typu opiekę medyczną, realizowaną bezpośrednio w swoim domu.

Dodaj komentarz