Mocne, zdrowe kości i stawy to w dzisiejszych czasach marzenie wielu osób. Niezależnie od wieku, wielu z nas boryka się z uciążliwymi dolegliwościami, które niejednokrotnie utrudniają lub nawet uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie całego ciała. Przyczyniają się do tego siedzący tryb życia, brak czasu na regularną aktywność fizyczną i prawidłową regenerację organizmu oraz niewłaściwa i uboga w wartościowe składniki dieta. Aby uniknąć poważnych komplikacji lub nawet konieczności rezygnacji z wykonywania ulubionych czynności, warto jak najlepiej zadbać o swoje kości, mięśnie i stawy już od najwcześniejszych lat życia.

Jakie problemy dotykają nasze kości?

Ból mięśni i stawów czy łamliwość kości nie zawsze związane są ze zbyt intensywnym treningiem lub z uwarunkowaniami genetycznymi, jak powszechnie się uważa. Niekiedy związane jest to z nadwagą oraz jednostajnym trybem pracy i życia – coraz więcej czynności nie wymaga od nas niemal żadnego ruchu, a to wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Nie bez znaczenia jest także niedopasowana aktywność fizyczna wykonywana od czasu do czasu – w tym przypadku nawet intensywne ćwiczenia nie zastąpią systematyczności. Wszystkie te czynniki codziennie wpływają na działanie układu kostno-stawowego. Do jakich chorób i dolegliwości mogą prowadzić zaniedbania związane z ta częścią ciała?

  • Osteoporoza – najbardziej znane schorzenie, które bardzo szybko osłabia strukturę kości, w efekcie czego dochodzi do złamań. Dolegliwość ta dotyczy głównie kobiet w wieku około menopauzalnym, jednak zdarza się również, że dotyka ona młodsze kobiety, jak i mężczyzn.
  • Zwyrodnienia stawów – jeszcze kilkanaście lat temu ta przewlekła i nieodwracalna choroba  dotyczyła głównie osób starszych, dziś chorują na nią już coraz młodsi pacjenci. Zwyrodnienia stawów charakteryzują się szybkim niszczeniem chrząstki stawowej, co nie pozwala na jej optymalną regenerację.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów – jest kolejną przewlekłą chorobą, która osłabia stawy, powoduje ból, obrzęk, sztywność. Jeśli nie zostanie wcześnie wykryta – może prowadzić do poważnych niepełnosprawności.
  • Ostroga piętowa – ból z nią związany pojawia się w momencie, gdy dochodzi do stanu zapalnego w okolicach kości piętowej. Powoduje ją nadwaga, niewłaściwe obuwie oraz deformacje stóp związane m. in. z wiekiem.
  • Artretyzm – inaczej dna moczanowa, jest chorobą, która na początku nie daje żadnych oznak. Osoby chore z dnia na dzień odczuwają coraz silniejszy ból wywołany przez kryształki kwasu moczowego znajdujące się we krwi i odkładające się następnie w tkankach i stawach .

Witaminy i minerały w trosce o kości i stawy

Nie jest jednak tak, że jesteśmy skazani na wszystkie powyższe schorzenia i dolegliwości. Codziennie możemy starać się, aby zapewnić kościom, mięśniom i stawom jak najlepszą ochronę i wsparcie. Wystarczy, że zmienimy nieco codzienne nawyki i zwrócimy większą uwagę na to, co jemy. Niezwykle istotna jest bowiem dieta – powinna ona być zróżnicowana, dostosowana nie tylko do stylu życia i indywidualnych upodobań kulinarnych, ale także do potrzeb organizmu.

Warto, aby w posiłkach znalazła się odpowiednia ilość wapnia, który jest budulcem kości – przyjmowanie optymalnej ilości, czyli ok. 1000 mg na dobę dla osoby dorosłej, korzystnie wpływa na strukturę i twardość kości, dzięki czemu nie są one tak podatne na pęknięcia czy złamania. Innym ważnym składnikiem jest witamina D, czyli tzw. witamina słońca. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, warto ją suplementować w postaci preparatów jak na przykład Kalcikinon – https://www.apteka-melissa.pl/produkt/kalcikinon-60-tabl-k2,3034.html. Można ją znaleźć także w produktach spożywczych, takich jak ryby, masło, jajka, jednak nie jest ona wówczas już tak łatwo przyswajalna dla organizmu. Na stan kości i stawów korzystnie wpływają także magnez (wpływa na gęstość kości i pomaga łatwiej przyswajać większe ilości wapnia) i witamina K (wiąże wapń w kościach i opóźnia bolesne dolegliwości).

Silne i zdrowe mięśnie, stawy i kości ułatwiają codzienne funkcjonowanie – dzięki nim możemy wykonywać obowiązki zawodowe i domowe, realizować swoje pasje, uprawiać sport. Trudno sobie wyobrazić, ze pewnego dnia wszystko to przestaje być możliwe… Aby uniknąć czarnego scenariusza, należy jak najszybciej wziąć pod lupę cały organizm i podjąć działania, które korzystnie wpłyną na jego pracę i opóźnią pojawienie ograniczających nas dolegliwości!

Dodaj komentarz