Buty to część garderoby, która ma bardzo duży wpływ na stan naszego zdrowia. Każdego dnia w obuwiu spędzamy największą ilość czasu. W okryciu wierzchnim stóp poruszamy się w pracy, zarówno na zmianach dziennych, jak również nocnych. Osoby spędzające długi czas na nogach stale poruszając się lub stojąc są najbardziej narażone na obciążenie stóp, stawów i kręgosłupa. W tej grupie znajduje się głównie personel medyczny, który w czasie dyżurów wykonuje wiele obowiązków ,,na nogach”. Z myślą o osobach zatrudnionych w służbie zdrowia powstało obuwie medyczne, które ma na celu zniwelowanie uczucia zmęczenia oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa.

Obuwie medyczne to świetna alternatywa dla tradycyjnych trampek, klapek lub adidasów. Aktualnie dostępne są w przeróżnych wzorach, kolorach, rozmiarach oraz fasonach. Zakupić je można w licznych sklepach stacjonarnych, jak również internetowych. Buty medyczne gwarantują wysoki komfort poruszania, utrzymują stopę we właściwym położeniu, chronią przed poślizgnięciem się i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Rodzaje obuwia medycznego

Obecnie obuwie medyczne dostępne jest w przeróżnej postaci, jednym z podziałów jest obuwie medyczne damskie, męskie oraz uniwersalne. Współcześnie pracownicy służby zdrowia mogą z łatwością dopasować typ obuwia do charakteru oraz trybu pracy. Sklepy zajmujące się sprzedażą obuwia medycznego oferują między innymi:

  •       drewniaki medyczne
  •       sandały i klapki medyczne
  •       wiązane buty medyczne
  •       baleriny medyczne

Drewniaki medyczne

Drewniaki medyczne to obuwie, które od wielu lat cieszy się uznaniem wśród lekarzy oraz personelu obsługi medycznej. Zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, z łatwością dopasowuje się do sklepienia stóp i zapobiega ich zmęczeniu. Najczęściej drewniaki medyczne produkowane są z naturalnego drewna oraz skóry, dzięki temu dbają o właściwy mikroklimat stóp i higienę. Wyróżniają się krytymi czubkami, które świetnie zabezpieczają palce i paznokcie przed różnego rodzaju urazami.

Sandały i klapki medyczne

Sandały oraz klapki medyczne to rodzaj obuwia medycznego, który gwarantuje najlepszą wentylację oraz wysoką wygodę noszenia. Najczęściej na ich zakup decydują się osoby pracujące w służbie zdrowia, które większość czasu spędzają w jednej pozycji np. stomatolodzy. Klapki medyczne w zależności od fasonu mogą mieć zakryte palce lub piętę, ponadto zazwyczaj wyposażone są w regulowane zapięcia, które umożliwiają idealne dopasowanie obuwia i stabilizują stopę. Cieszą się dużym uznaniem, ponieważ zapobiegają powstawaniu odparzeń i odcisków, a dzięki cyrkulacji powietrza zapewniają wysoki komfort chodzenia.

Wiązane buty medyczne

Wiązane buty medyczne najczęściej wybierane są przez personel służby zdrowia, który pracuje w zmiennych warunkach i stale się porusza np. ratownicy medyczny, studenci, fizjoterapeuci. Tego typu obuwie idealnie dopasowuje się do stopy i zapewnia wysoką ochronę przed urazami. Zazwyczaj wiązane buty medyczne posiadają gumową podeszwę, która doskonale amortyzuje wstrząsy i daje możliwość pełnej kontroli nad ciałem.

Baleriny medyczne

Baleriny medyczne najczęściej wybierają kobiety pracujące z dziećmi np. terapeutki i psycholodzy. W zależności od modelu baleriny medyczne najczęściej mają kolorowy wygląd oraz interesujący krój, dzięki temu sprawiają przyjemne wrażenie wzrokowe i cieszą oko najmłodszych pacjentów.

Jak dobrać klapki medyczne?

Klapki medyczne wybiera najwięcej osób zatrudnionych w służbie zdrowia, którym zależy na wysokim komforcie. To jedyne buty medyczne, które doskonale wentylują całą stopę i zapobiegają odparzeniom oraz odciskom. Mają jednak pewną wadę – w przypadku urazów mechanicznych nie są w stanie ochronić zewnętrznej strony stopy. Pomimo to odnalazły największe uznanie wśród osób spędzających najwięcej czasu na stojąco.

Wybierając klapki medyczne trzeba pamiętać, aby miały one odpowiednio dobrany rozmiar. Nie mogą być zbyt małe, a także nie powinny być za duże. Ponadto najlepszym rozwiązaniem są klapki medyczne wyposażone w regulowane zapięcia, które pozwalają właściwie dopasować obuwie do stopy.

Według opinii osób korzystających z klapek medycznych doskonale sprawdzają się modele mające podniesiony przód. Wyższe podbicie pozwala odciążyć stawy w kończynach dolnych oraz sprzyja utrzymaniu właściwej pozycji ciała. Poszukując klapek medycznych warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału z jakiego są wykonane. Najlepszym rozwiązaniem są klapki medyczne produkowane z naturalnej skóry, wyposażone w gumową oraz antypoślizgową podeszwę.

Dodaj komentarz