Tomografia komputerowa stawu skokowego to badanie, które warto wykonać, jeśli mamy problemy z fragmentem nogi popularnie nazywanym kostką. Zobacz, jak przygotować się do badania, na czym polega i czy na pewno nie masz przeciwwskazań do niego.

Tomografia komputerowa stawu skokowego – na czym polega

Tomografia komputerowa (TK), nie tylko stawu skokowego, to badanie, które w dużym uproszczeniu można nazwać nieco bardziej zaawansowanym technologicznie prześwietleniem. Tomografia wykorzystuje znane nam dobrze promieniowanie RTG, jednak uzyskany dzięki niej obraz pozwala stworzyć trójwymiarowy obraz badanego narządu. W przypadku stawu skokowego jest to o tyle istotne, że jego struktura jest bardzo złożona i badanie fizykalne lub klasyczne RTG może nie wystarczyć do postawienia jednoznacznej diagnozy.

Kiedy warto wykonać TK stawu skokowego

Tomografię komputerową stawu skokowego wykonuje się przy przedłużającym się urazie utrudniającym lub uniemożliwiającym poruszanie się. To sposób, po który sięga się, gdy inne metody uniemożliwiają postawienie dokładnej diagnozy. Tomografię wykorzystuje się także do oceny postępów leczenia i rekonwalescencji.

Wskazania i przeciwwskazania do tomografii stawu skokowego

Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej jest potwierdzona ciąża. Dla bezpieczeństwa kobiety zaleca się nawet, by badania przeprowadzać w pierwszej połowie cyklu, tak by zniwelować ryzyko wykonania tomografii przy kilkudniowej ciąży.

Ze względu na szkodliwość promieniowania RTG tomografii nie wykonuje się u dzieci poniżej dziesiątego roku życia oraz osób w podeszłym wieku.

Jak przebiega badanie

Tomografia stawu skokowego wykonywana jest najczęściej przy użyciu klasycznego tomografu, który zakłada, że pacjent zostanie zamknięty w jego wnętrzu w pozycji leżącej. Niektóre placówki dysponują sprzętem umożliwiającym wykonanie badania w pozycji stojącej. W czasie badania pacjent powinien leżeć nieruchomo, wskazane jest dodatkowe unieruchomienie kostki.

Samo badanie, o ile nie zajdzie konieczność podania kontrastu, trwa stosunkowo krótko, bo zaledwie kilka minut. Jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nie pozostawia skutków ubocznych.

Jak się przygotować do TK stawu skokowego

Ze względu na potencjalną konieczność podania kontrastu pacjent powinien wykonać przed tomografią badanie krwi z oznaczeniem poziom kreatyniny.

Na badanie należy zgłosić się z dokumentem tożsamości i skierowaniem, jest ono niezbędne nawet wówczas, gdy chcemy zrobić tomografię prywatnie. Wskazane jest, by pacjent nie jadł przynajmniej sześć godzin przed badaniem. Powinien przyjąć zwiększoną dawkę płynów.

Wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania do badania dostępne są w artykule: https://badania.znanylekarz.pl/blog/tomografia-komputerowa-stawu-skokowego-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Tomografia komputerowa – wskazania po badaniu

Jako że badanie nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, nie ma specjalnych zaleceń do zachowania po badaniu. Pacjenci wracają do swoich obowiązków, mogą podjąć pracę zawodową, nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Nie potrzebują też opieki osoby trzeciej, jeśli na co dzień z niej nie korzystają.

Wyjątkiem są pacjenci, którym podano kontrast. Ich prosi się, by pozostali w placówce około dwóch godzin. W tym czasie będą poddani obserwacji pod kątem wystąpienia ewentualnej reakcji alergicznej.

Zdjęcie: Pixabay.com

Dodaj komentarz