Urodziny, imieniny czy inne okazje, kiedy chcemy podarować swojemu starszemu już rodzicowi, babci czy przyjacielowi jakiś prezent, mogą dostarczyć nam nie lada zmartwień. Zazwyczaj z rozmowy dowiemy się, że taka osoba już nic nie potrzebuje, że wystarczy kwiatek czy ciasto. A jednak wiemy jak miło jest dostawać prezenty, szczególnie dopasowane do wieku. Co możemy więc zakupić seniorowi, aby wywołać uśmiech na jego twarzy?

Gadżety dla seniora

Przede wszystkim musimy doskonale znać naszą obdarowywaną osobę. Jedna się bardzo ucieszy z gadżetów, które ułatwią jej życie i są dostosowane do starszego wieku, innej będzie przykro, że to już ten czas – podeszły wiek, który nie kojarzy się zbyt dobrze.

Na rynku istnieje mnóstwo rzeczy, które biorą pod uwagę, że seniorzy szybciej się męczą, często mają problemy ze wzrokiem czy z chodzeniem. Jednym z takich gadżetów są telefony komórkowe z wielkim wyświetlaczem. Nie jedna babcia czy dziadek chce mieć telefon zawsze przy sobie – czuje się pewniej, kiedy wie, że z każdego miejsca może zadzwonić do ukochanego wnuka. Klawisze są o wiele większe, niż te standardowe, więc można z nich korzystać nawet bez okularów. Również innym przydatnym gadżetem może być specjalna rączka, która jest montowana do wanny czy też prysznica – tak by nasz senior nie miał problemów z wejściem do kąpieli. Ostatnim wartym przyjrzenia się gadżetem jaki jest chwytak – przydatny wtedy, gdy niemożliwe już jest schylanie się do przodu. Bez problemu można podnieść buta czy też inną rzecz z podłogi. Za każdym razem warto jednak rozważyć, czy tego typu prezent, kojarzący się jednak w pewnym stopniu z problemami podeszłego wieku, na pewno będzie pozytywnie przyjęty przez obdarowywaną osobę.

Zdrowie jest najważniejsze, czyli witaminy dla seniora

Inną opcją, nieco „bezpieczniejszą”, są upominki związane bezpośrednio z dbałością o zdrowie, które przecież dla każdej starszej osoby ma niebagatelne znaczenie. Wiemy jednak, że najczęściej ceny leków nie pozwalają seniorom na kupowanie w aptece czegoś więcej, niż jest to konieczne (np. suplementów). Dlatego dobrej jakości witaminy dla seniora na pewno ucieszą niejedną osobę. Szczególnie gdy zrobimy ich mały zapas. Warto zastanowić się co dokładnie może wspomóc naszego rodzica czy dziadka – czy to będą witaminy czy minerały, czy może ziołowe płukanki.

Warto zwracać też uwagę na co najczęściej się skarży nasz senior. Jeśli są to na przykład bóle pleców, to dobrym prezentem mogą być kojące plastry rozgrzewające, a jeśli ból, stawów – suplementy zawierające kolagen. Jeżeli na prezent możemy przeznaczyć większą kwotę, to warto zakupić dobrej jakości termometr elektroniczny czy też ciśnieniomierz. Seniorzy lubią mieć wszystko pod kontrolą i w razie złego samopoczucia będą mogli sami sprawdzić pierwsze objawy.

Odpoczynek dla seniora

Dobrym pomysłem na prezent często jest wycieczka, chociażby po Polsce. Osoby starsze często rzadko podróżowały – żyły w czasach, gdzie o wczasy było trudno, pilnowali gospodarki, ciężko pracowali, być może najpierw wychowywali swoje dzieci, a teraz wnuki. Jednym słowem nigdy nie byli na prawdziwych wakacjach, a być może bardzo by chcieli zobaczyć jakieś miejsce. Jeżeli wiemy, że nasz senior chciałby spróbować czegoś nowego, to można go zabrać do SPA czy też na baseny termalne – jednak musimy mieć pewność, że wówczas przezwycięży swoje bariery związane na przykład z rozebraniem się.

Wakacje, gadżety czy też witaminy dla seniora – to prezenty niebanalne, a mogące sprawić dużo radości bliskiej nam osobie starszej. Być może nasza babcia czy mama boi się przyznać, że chciałaby coś takiego dostać – dlatego warto jak najwcześniej próbować coś podpytać czy zagaić w rozmowie – dzięki temu będziemy mieć pewność, że prezent jest trafiony.

Dodaj komentarz