Zioła szwedzkie to najpopularniejsza mieszanka ziół o działaniu prozdrowotnym. Wykorzystuje się między innymi w leczeniu dolegliwości miesiączkowych, ale pomagają też na złe samopoczucie, a także kaca. Ta mieszanka ziół może być stosowana zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, więc można ją wykorzystać w kuracjach leczniczych lub wspomagających przy wielu różnych dolegliwościach.

Skład mieszanki ziół szwedzkich

W skład mieszanki nazywanej potocznie ziołami szwedzkimi wchodzi 11 roślin takich jak:

– piołun,

mirra,

szafran,

– senes,

kamfora,

– korzeń rabarbaru,

– korzeń kurkumy,

– mannę,

– teriak,

– korzeń dziewięciusił,

– korzeń arcydzięgla.

Czasem piołun zastępowany jest aloesem. Na szczęście nie trzeba samodzielnie kupować wszystkich ziół z osobna i robić własnej mieszanki. Bez problemu gotowe zioła szwedzkie można kupić w aptekach czy sklepach zielarskich.

Zastosowanie zewnętrzne ziół szwedzkich

Zioła szwedzkie można stosować jako ciepłe kompresy przy dolegliwościach reumatycznych. Z kolei rozcieńczona nalewka z ziół może służyć jako okład bolącego zęba. Zapach ziół szwedzkich pomaga na koncentrację, ponieważ poprawia działanie mózgu, ale też likwiduje ból głowy. W medycynie ludowej jest to też środek na osłabieni wzroku, stany zapalne czy jaskrę. Wystarczy natłuścić powieki i okolice oczu i przykładać na nie waciki z rozcieńczoną nalewką.

Najczęściej jednak rozcieńczoną nalewkę wykorzystuje się do płukania gardła w zapaleniu czy anginie. Można też nią przemywać rany, blizny czy ślady po ukąszeniu owadów. Także sprawdzi się jako kompres w odparzeniach i odmrożeniach, ponieważ przyspieszy gojenie. Rozcieńczona nalewka jako tonik do twarzy polecana jest osobom z problemami z trądzikiem czy ropnymi krostami, ponieważ działa dezynfekująco oraz zwęża pory.

Na jakie dolegliwości warto pić nalewkę z ziół szwedzkich?

Przede wszystkim nalewkę można spożywać przed snem pomocniczo w problemach z zasypianiem czy nawet w leczeniu bezsenności. Także pomoże na gorączkę czy dreszcze. Najczęściej jednak stosuje się ją w leczeniu dolegliwości układu trawienia np. bóle żołądka czy wzdęcia. Pomaga również na bóle menstruacyjne. Ponieważ zioła poprawiają krwiotwórczo można je stosować pomocniczo w leczeniu anemii.

Przeciwwskazania do stosowania ziół

Nie każda osoba może stosować zioła szwedzkie. Można być na przykład uczulonym na jeden ze składników mieszanki. Najczęściej jest to aloes, którym zastępuje się piołun. Jednakże ziołoterapia nie jest wskazana też w przypadku przechodzenia pewnych chorób lub też przy leczeniu farmakologicznym, ponieważ mogą się pojawić różne działania niepożądane przy przyjmowaniu jednocześnie leków i nalewki ziołowej.

Ziół szwedzkich nie powinny przyjmować osoby chore na padaczkę, przechodzące chorobę alkoholową czy też mające ostrą niewydolność nerek, marskość wątroby lub niedrożność jelit. Jednak nie są zalecane kobietom w ciąży czy też karmiących piersiom.

Bibliografia:

  1. Zioła szwedzkie-właściwości i zastosowanie

Dodaj komentarz