Oscar de la Renta to amerykański projektant pochodzenia dominikańskiego. Zmarł w 2014 roku. Mottem przewodnim skierowanym do kobiet, towarzyszącym mu przez całe jego aktywne zawodowo życie było : nigdy nie pozwól na to, aby pozostać niezauważoną, niewidzialną. To dlatego jego projekty obfitowały w kolor, zaskakujące połączenia kolorystyczne i wyjątkowe formy. A jednocześnie to jemu przypisuje się ukucie powiedzenia „ofiara mody”. Jak połączyć intensywne barwy i pozostać elegancką? Na to pytanie Oscar de la Renta próbował odpowiedzieć całe swoje życie.

Oscar de la Renta urodził się …

Oscar de la Renta urodził się na karaibskiej wyspie Dominikanie. Jego matka była rodowitą dominikanką a ojciec pochodził z Puerto Rico. Gdy skończył osiemnaście lat i osiągnął samodzielność przeprowadził się do Hiszpanii. Tam podjął studia artystyczne na Akademii San Fernando w Madrycie, ale jego pasją było malarstwo. Jednak podczas swojego pobytu w Hiszpanii zaczął interesować się modą co skutkowało współpracą z kilkoma hiszpańskimi domami mody. W latach 50. i 60. XX wieku stolicą mody był Paryż nie Madryt. Dlatego wkrótce opuścił Hiszpanię i przeniósł się do Francji, do Paryża, gdzie w domu mody Lanvin podjął pracę jako asystent Antonio Castillo.

W 1963 roku projektował już ubrania dla Elizabeth Arden a buty i akcesoria dla Diora. Za radą ówczesnej naczelnej Vogue Diany Vreeland wiąże się ścisłą współpracą z domem mody Elizabeth Arden, gdzie szybko udaje mu się stworzyć własną markę. Jednak podejmuje w późniejszych latach współpracę z Dior, gdzie zostaje managerem kolekcji, współpracuje również z domami mody Blass, Calvin Klein czy Balmain. Tworząc kolekcje dla Balmain stał się pierwszym amerykańskim projektantem projektującym modele dla francuskiego domu mody.

Oscar de la Renta był jednym z największych światowych projektantów mody, zasłynął swoimi kolekcjami sukien ślubnych. W sukni jego projektu brała ślub Amal Alamuddin, a największe gwiazdy światowego kina odbierały w jego spektakularnych kreacjach swoje Oscary. Mówi się o nim, że co prawda nie zrewolucjonizował mody, ale otworzył ją na niezwykłe połączenia i kompozycje wprowadzając ją we współczesność.

Nagrody i wyróżnienia

Oscar de la Renta otrzymał wiele nagród rządowych. Za osiągnięcia w dziedzinie sztuk pięknych nagrodziła go Hiszpania. W USA dwukrotnie zostawał Twórcą Roku za swoje kolekcje odzieży damskiej. W 2013 roku zdobył nagrodę Founders Award. Dwukrotnie otrzymał też najwyższe wyróżnienie American Fashion Critic Award. Doceniła go także Dominikana przyznając mu kolejne odznaczenia. Oscar de la Renta dwukrotnie wybierany był przewodniczącego Rady Amerykańskich Projektantów Mody.

Działalność charytatywna

Oscar de la Renta nigdy nie zapomniał o kraju swojego pochodzenia. Zbudował tam sierociniec i szkołę w pobliżu miejsca, gdzie kiedyś mieszkał. Angażował się także w prace organizacji charytatywnych zajmujących się dziećmi z ubogich rodzin. Udanie promował kulturę i język hiszpański. Mimo amerykańskiego obywatelstwa, które dość wcześnie otrzymał, nigdy nie zapomniał o kraju swojej dzieciństwa.

Dodaj komentarz