Czym jest pimafucin? Jest to antybiotyk działający przeciwgrzybicznie oraz przeciwpierwotniakowo, który stosuje się głównie w ginekologii oraz położnictwie. Ma on postać globulek, które stosuje się je dopochwowo, a czasami także tabletek doustnych.

Skład pimafucinu

Czemu pimafucin zawdzięcza swoje przeciwgrzybiczne oraz przeciwpierwotniakowe działanie? Przede wszystkim zawartej w leku substancji czynnej o nazwie natamycyna. W jaki sposób likwiduje ona grzyby oraz pierwotniaki? Natamycyna reaguje ze sterolami wchodzącymi w skład błony komórkowej grzyba, przez co błona ulega uszkodzeniu. W wyniki tego grzyb nie może funkcjonować poprawnie, a w najlepszych wypadkach umiera.

Niestety, ale działanie Pimafucinu jest jedynie miejscowe – substancja czynna nie przenika przez błony śluzowe oraz skórę.

Stosowanie i skutki uboczne

Pimafucin zaleca się przede wszystkim kobietom zmagającym się z zakażeniami intymnymi spowodowanymi działalnością grzybów lub drożdżaków. Nie zaleca się jednak samowolnego podjęcia decyzji o stosowaniu tego leku. Konieczna jest uprzednia konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Dlaczego? Wiele kobiet jest uczulonych na związki zawarte w Pimafucinie. Wówczas zastosowanie leku mogłoby wywołać wiele niepożądanych efektów ubocznych, takich jak:

  • podrażnienia
  • wysypki
  • wzmożenie się dolegliwości podczas miesiączki
  • zaburzenia związane z prawidłowym wypróżnianiem
  • inne zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu

Pimafucinu nie należy stosować w trakcie miesiączki lub ciąży. Mimo, że nie odkryto żadnego negatywnego wpływu leku na płód, dobrze jest zachować w tej materii daleko idącą ostrożność.

Dawkowanie pimafucinu

Globulki dopochwowe oraz tabletki pimafucinu trzeba stosować przede wszystkim zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjalista najlepiej zna potrzeby swojego pacjenta oraz spodziewa się, w jaki sposób przepisany antybiotyk może zadziałać w konkretnym przypadku.

Globulki z reguły stosuje się przez okres do sześciu dni, przyjmując jedną globulkę każdego dnia, najlepiej przed snem. Dawkę należy schować jak najgłębiej w pochwie. Najlepiej aplikować lek w pozycji leżącej.

Natomiast tabletki z reguły przyjmuje się od dwóch do czterech razy dziennie przez okres czasu wyznaczony przez specjalistę.

Podsumowanie

Pimafucin jest bardzo skutecznym, lecz zarazem i mocnym lekarstwem. Kuracja z jego pomocą z reguły przynosi szybkie rezultaty, niemniej jednak zawsze należy koniecznie uzgodnić jej szczegóły z odpowiednim specjalistą.

Bibliografia:

Dodaj komentarz