Piękne stopy są naszą wizytówką nie tylko latem, gdy ciężkie buty zamieniamy na odkryte obuwie. Przez cały rok, gdy tylko wybieramy się na basen czy do sauny, ich zdrowy wygląd odpowiada za nasze samopoczucie i pewność siebie. Co jednak w przypadku, gdy stopy zostały opanowane przez chorobę lub ich wygląd mimo pielęgnacji pozostawia wiele do życzenia? Pomocna okaże się wtedy wizyta u specjalisty – podologa.

Czym zajmuje się podolog?

Podolog jest specjalistą medycznym, kształcącym się w kierunku diagnostyki i terapii chorób stóp oraz przeprowadzania zabiegów kosmetycznych poprawiających ich stan. Dzięki rozległej wiedzy związanej z chorobami zarówno paznokci jak i samych stóp jest często wyborem zalecanym przez lekarzy dermatologów czy diabetologów w celu poprawy i utrzymania zdrowia tego narządu ruchu u pacjentów. Są ośrodki, takie jak poznańskie centrum Anmedica, które tworzy szereg specjalistów różnych dziedzin, dzięki czemu pacjent może oczekiwać kompleksowego podejścia do swojego problemu w jednym miejscu, nawet jeśli wymaga on interwencji chirurgicznej.

Kiedy warto udać się do podologa?

Dzięki skupieniu jedynie na temacie stóp podolog dysponuje rozległą wiedzą, pozwalającą odpowiedzieć na potrzeby każdego pacjenta, niezależnie od problemów, z jakimi się zgłasza. Te, mogą być rozmaite. Podologia znajduje rozwiązanie na przykład w sytuacji, gdy odczuwamy ból stóp podczas chodzenia lub w trakcie spoczynku. Może mieć on zróżnicowane podłoże. Specjaliści Anmedica podczas wizyty określają, jaka jest proweniencja bólu – czy wynika on z wady postawy generującej nierównomierne obciążenie różnych części stóp, czy może wywołują go zawarte w stopie odciski lub modzele, które po zastosowaniu odpowiedniej terapii przestaną nam dokuczać.

Gdy chcemy zoptymalizować pielęgnację stóp

Wizyta u podologa może stanowić również pomoc, gdy borykamy się z problemami związanymi z pielęgnacją naszych stóp. Jeśli nasze pięty cechuje nieestetyczny wygląd i pokryte są grubą warstwą mało elastycznego, pękającego naskórka, podolog nie tylko przeprowadzi zabiegi mające na celu poprawę ich stanu. Zapewni również odpowiednią edukację, by pomóc nam wyplenić złe nawyki związane z domową pielęgnacją i ułożyć ją w taki sposób, by problem już nie wracał.

Podejrzenie infekcji grzybiczej

Bardzo często kłopoty ze stopami są wywoływane przez ekspozycję na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wysoka temperatura i wilgoć panujące w obuwiu, niedopasowany but oraz niezachowanie odpowiedniej higieny w warunkach korzystania z publicznego basenu czy sauny, mogą być przyczyną uciążliwych infekcji grzybiczych. Jeśli obserwujemy zmianę zabarwienia paznokcia, jego kruchość i nieregularną powierzchnię, lub nalot i zwiększone łuszczenie się skóry na podeszwie stóp (często odchodzącej płatami), może być to znak, że rozwija się grzybica. W takim przypadku jak najszybciej należy wprowadzić leczenie i zalecić profilaktykę wszystkim domownikom, by schorzenie zostało skutecznie opanowane.

Problem wrastających lub wkręcających paznokci – leczenie w gabinecie podologicznym

O paznokcie u stóp musimy dbać inaczej niż o te u rąk. Są one większe, a proces ich naturalnego wzrostu zamyka się w innym kształcie. Paznokcie u rąk są półokrągłe. Gdy jednak ten sam kształt spróbujemy osiągnąć, obcinając paznokcie naszych stóp, możemy doprowadzić do problemów związanych z ich wrastaniem. Dlatego tu również niezwykle istotna jest profilaktyka. Gdy już problem ten wystąpi, podolog z centrum Anmedica ocenia sytuację pacjenta i indywidualnie dobiera leczenie. Często opiera się ono o założenie specjalnych klamer, mających za zadanie odpowiednio kształtować płytkę paznokciową podczas jej wzrostu. Podobna sytuacja dotyczy wkręcających paznokci, kiedy to zwijają się one w charakterystyczną formę rurki, na skutek noszenia za ciasnego obuwia, predyspozycji genetycznych, infekcji czy schorzeń wewnętrznych (układu krążenia, chorób metabolicznych).

Przede wszystkim profilaktyka!

Podolog okaże się nieoceniony w leczeniu problemów z naszymi stopami, bez względu na ich przyczynę. Należy jednak pamiętać, że wielu kłopotom jesteśmy w stanie zapobiec przez odpowiednią pielęgnację oraz higienę stóp. Do działań profilaktycznych, o których należy pamiętać na co dzień, w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia dolegliwości należą:

– odpowiedni sposób obcinania paznokci stóp dopasowany do ich kształtu (kształt płytki nie powinien być półokrągły, lecz prosty)

– korzystanie z klapek podczas wizyty na basenie czy w saunie oraz w miejscach pokrewnych

– używanie osobnych ręczników przez każdego domownika

– korekcja występujących wad stóp (rozwiązaniem często okazuje się proste zastosowanie odpowiednich wkładek do butów)

– korzystanie jedynie z dopasowanego obuwia (lepiej, by było zbyt luźne niż za ciasne!)

Pamiętajmy, że nasze stopy są równie ważne co nasze ręce. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na ich odpowiednią pielęgnację i będziemy regularnie monitorować ich stan, zaczną cieszyć nas dobrą kondycją na lata.

Dodaj komentarz