Stosowanie aparatu CPAP w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego staje się coraz bardziej popularną metodą niefarmakologicznej walki z OBS. Pneumatyczne usztywnienie dróg oddechowych nie tylko eliminuje zaburzenia oddychania w czasie nocnego wypoczynku, ale pozytywnie wpływa na cały organizm. Jakie są efekty terapii?
Poprawa funkcji poznawczych

Normalizacja struktury snu – ustabilizowanie i wydłużenie fazy REM oraz snu wolnofalowego (głębokiego) sprzyja regeneracji i lepszej pracy licznych układów. Najszybciej i najbardziej wyraźnym efektem terapii CPAP jest znaczna poprawa samopoczucia w ciągu dnia. Krótko po rozpoczęciu kuracji pacjent przestaje odczuwać notoryczną senność i zmęczenie utrudniające dotąd sprawne funkcjonowanie w domu i pracy.

Widocznej poprawie ulegają funkcje kognitywne: coraz lepiej działa pamięć, poprawia się zdolność koncentracji oraz umiejętność podejmowania decyzji. Rzadziej pojawiają się też notoryczne dotąd bóle głowy. Lepsza kondycja umysłowa przekłada się na większą wydajność, efektywność, a przede wszystkim bezpieczeństwo podejmowanych działań (np. prowadzenia samochodu). Leczenie zaburzeń oddychania w czasie snu z wykorzystaniem omawianej metody pozwala odzyskać równowagę emocjonalną – ustępują zaburzenia nastroju, stany lękowe i depresyjne, zwiększa się także tolerancja na stres.

Stabilizacja wartości ciśnienia tętniczego krwi

Badania kliniczne dowodzą, że regularne używanie aparatu CPAP sprzyja normalizacji wartości ciśnienia u pacjentów z towarzyszącym nadciśnieniem tętniczym. Początkowo uważano, że działanie hipotensyjne obserwuje się jedynie nocą, podczas aktywnego korzystania z urządzenia, z nowszych opracowań naukowych wynika jednak, że poziom ciśnienia spada także w ciągu dnia.

Zmiana dotyczy zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego, i może wynosić od kilku do nawet kilkunastu mmHg. W dłużej perspektywie pozwala to na zmniejszenie dawek stosowanych leków przeciwciśnieniowych.

Przypuszcza się, że wpływ aparatu CPAP na układ sercowo-naczyniowy jest szerszy. Okazuje się, że terapia OBS może zmniejszać nasilenie nocnych bólów w klatce piersiowej występujących w przebiegu choroby niedokrwiennej serca oraz ograniczać liczbę epizodów arytmii.

Polepszenie jakości życia cukrzyków

Związek pomiędzy bezdechami a cukrzycą pozostaje przedmiotem badań od wielu lat. Dowiedziono, że zaburzenia oddychania w czasie snu zmniejszają wrażliwość tkanek na insulinę, co utrudnia metabolizm glukozy, a w efekcie – ustabilizowanie choroby.

Używanie aparatu CPAP wpływa na poprawę stanu zdrowia diabetyków. Po pierwsze zmniejsza nasilenie charakterystycznych dla niej objawów – uczucia zmęczenia, senności, nykturii, czyli częstego oddawania moczu nocą. Po drugie ogranicza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, na które diabetycy narażeni są w stopniu szczególnym.

Warto zauważyć, że symptomy OBS oraz cukrzycy są podobne, a dolegliwości często ze sobą współistnieją, czego chorzy w wielu przypadkach nie są świadomi. Co więcej ryzyko wystąpienia cukrzycy u pacjentów z OBS jest nawet czterokrotnie wyższe niż u osób zdrowych.

Inne zalety stosowania aparatu CPAP

Użytkownicy aparatu CPAP zwracają uwagę na inne zalety leczenia:

  • zmniejszenie częstotliwości infekcji górnych dróg oddechowych – oddychanie oczyszczonym, nawilżonym powietrzem sprzyja zachowaniu błon śluzowych w dobrej kondycji;
  • złagodzenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego na skutek wyrównania znacznych zmian ciśnienia w obrębie klatki piersiowej;
  • zwiększenie potencji u mężczyzn i libido u kobiet dzięki przywróceniu równowagi hormonalnej oraz zniesieniu chronicznego zmęczenia;
  • zmniejszenie nasilenia lub całkowite usunięcie problemu częstego oddawania moczu nocą.

Skuteczna terapia bezdechu sennego pozytywnie wpływa także na kondycję bliskich pacjenta. Eliminacja chrapania towarzyszącego zazwyczaj OBS umożliwia efektywny wypoczynek wszystkim domownikom. Poznaj produkty do terapii CPAP oferowane przez Brandvital: https://www.brandvital.eu/urzadzenia-oddechowe/aparaty-cpap/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *