Problem niepłodności dotyka coraz więcej par. Wiele z nich bierze pod uwagę możliwość skorzystania z procedury in vitro. Przybliżymy Wam jak krok po kroku przebiega ta niezwykle skuteczna metoda, dzięki której będziecie mogli cieszyć się z upragnionego macierzyństwa.

Co to jest In vitro?

Coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę, jedynie w naszym kraju niepłodność dotyczy aż 1,5 mln z nich. Z tego też powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za chorobę społeczną. W równym stopniu leży ona po stronie kobiet jak i mężczyzn (po 45 proc.) natomiast w 10 proc. przypadków nie jest możliwe jej ustalenie. U kobiet największy wpływ na niepłodność ma jej wiek, im jest ona starsza tym jej szanse na zostanie mamą są mniejsze.

Wśród innych przyczyn najczęściej wymienia się za to: endometriozę, zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenia jajeczkowania, choroby tarczycy lub różnego rodzaju nieprawidłowości anatomiczne. Natomiast u mężczyzn jest to zazwyczaj słabej jakości nasienie, za które najczęściej odpowiada stres, nieodpowiednia dieta, leki sterydowe, używki i choroby takie jak np. cukrzyca, schorzenia tarczycy, czy anemia. Również duży wpływ na męską niepłodność mają problemy natury psychiczno-seksualnej, takie jak zaburzenia ejakulacji i erekcji.

Najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro (IVF). Polega ono na zapłodnieniu komórki jajowej, poza układem rozrodczym kobiety, w warunkach laboratoryjnych. W naszym kraju po raz pierwszy in vitro u człowieka dokonano 1987 roku i do tej pory stosowane jest z ogromnym powodzeniem.

Krok po kroku jak przebiega in vitro

Cały proces in vitro składa się z czterech głównych etapów, gdzie każdy z nich ma na celu prawidłowe pobranie komórek rozrodczych, zapłodnienie komórki jajowej, a następnie umieszczenie jej w organizmie kobiety. Oto poszczególne kroki:

Stymulacja owulacji

Jej celem jest uzyskanie większej, niż w cyklu naturalnym, liczby dojrzałych komórek jajowych (oocytów). Stymulacja owulacji zwiększa szansę na uzyskanie prawidłowego zarodka i zajście w ciążę. Każda kobieta na samym początku otrzymuje od lekarza tzw. kartę monitorowania stymulacji, w której zapisane są dawki leków, które podawane są w formie zastrzyków podskórnych. W tym czasie konieczne jest odbywanie co 2-3 dni wizyt w klinice, podczas których monitorowany jest wzrost pęcherzyków w jajnikach.

Pobranie komórek jajowych

Odbywa się ono metodą punkcji, która przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, gdy pęcherzyki osiągną odpowiednią wielkość. Cały zabieg trwa około 10-20 minut, w tym czasie partner zostaje poproszony o oddanie nasienia w laboratorium seminologicznym. Po wszystkim lekarz informuje parę o tym ile komórek pobrano i jakie są dalsze zalecenia (nie można m.in. prowadzić samochodu, czy obsługiwać sprzętu mechanicznego). Konieczne jest także pozostanie w klinice na kilkugodzinnej obserwacji.

Transfer zarodków

Następnym etapem jest zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem. Z powstałych w ten sposób maksymalnie sześciu zarodków, najczęściej tylko cztery rozwijają się prawidłowo i nadają się do transferu. W przeciągu następnych 2-5 dni dokonywany jest transfer jednego (w przypadku kobiet do 35. roku życia, aby uniknąć u nich ciąży mnogiej) lub dwóch zarodków do jamy macicy. Odbywa się to drogą dopochwową, pod kontrolą USG, przy użyciu specjalnego katetera. Cały zabieg trwa natomiast około 10-15 minut. Kobiety po transferze zarodków powinny ograniczyć intensywną aktywność sportową i unikać dużego wysiłku fizycznego.

Badanie BETA hCG

O tym, czy transfer zarodków się powiódł, a w organizmie kobiety rozwija się płód, para dowiaduje się po wykonaniu badania Beta hCG. Jest to test ciążowy wykonywany z krwi matki. Jeśli jego wynik jest pozytywny, to pacjentce po kilku dniach wykonuje się badanie USG. Natomiast w przypadku negatywnego wyniku testu lekarz może zaproponować wykonanie transferu z mrożonych zarodków (FET).

Według danych Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), z zabiegów in vitro w Polsce korzysta kilka tysięcy par rocznie. Przy pojedynczej próbie, szansa zajścia w ciążę wynosi około 20 proc., a już przy zastosowaniu trzech wzrasta do 40-50 proc. Więcej o procedurze in vitro można przeczytać m.in. https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/metody-leczenia/zaplodnienie-in-vitro/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *