Rak prostaty, czy inaczej nowotwór gruczołu krokowego lub rak stercza to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wczesne stadium nie daje objawów, a jeśli występują, łatwo je pomylić z łagodnym rozrostem gruczołu. Jak rozpoznać raka prostaty i jakie leczenie wybrać?

Nowotwór prostaty – objawy

Częste, bolesne oddawanie moczu, uczucie pieczenia, bóle w kroczu i podbrzuszu, wrażenie stałego parcia na mocz – to mogą (ale nie muszą!) być objawy nowotworu gruczołu krokowego. Przy bardziej zaawansowanym stadium choroby może pojawić się też krwawienie oraz zaburzenia wzwodu. Aby wykryć dolegliwości prostaty, wykonuje się badanie krwi i określa wartość PSA, ale dopiero urolog może stwierdzić obecność raka. Każdy mężczyzna po 45 roku życia powinien więc co roku odwiedzać swojego lekarza – nawet, jeśli zdiagnozuje on nowotwór prostaty, wczesne wykrycie daje szansę na mniej inwazyjne leczenie i brak przerzutów.

Nowotwór prostaty – co teraz?

Kiedy zauważysz u siebie niepokojące objawy, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza, nawet jeśli jesteś w młodym wieku – dziedziczny rak prostaty pojawia się wcześnie. Zostaniesz skierowany na badania krwi i do urologa. Lekarz zbada stan prostaty, a w razie potrzeby zleci USG lub biopsję. Biopsja to pobranie wycinka gruczołu w celu potwierdzenia raka. Nawet, jeśli Twoje najgorsze przypuszczenia się potwierdzą – nie panikuj. Każdy przypadek jest inny, a metod leczenia jest dużo.

Leczenie nowotworu prostaty – operacja, leki, metody wspomagające

Jeśli nowotwór prostaty zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium lekarz może zaproponować operację. Wiąże się ona niestety ze skutkami ubocznymi, takimi jak nietrzymanie moczu czy problemu z potencją, ponieważ podczas zabiegu wycina się cały gruczoł krokowy. Inną metodą jest radioterapia, czyli naświetlanie, choć i ona powoduje działania niepożądane. Pomóc je zredukować może hipertermia, czy – jak to określa klinika IMC pod Wrocławiem – onkotermia. Na czym polega i co daje?

Hipertermia w leczeniu nowotwór prostaty – dla kogo?

Onkotermia, czyli hipertermia lokalna, polega na kontrolowanym przegrzaniu danego miejsca ciała, gdzie występuje nowotwór prostaty. To zabieg, który wzmacnia działanie radioterapii i chemioterapii i redukuje niektóre ich skutki, a także zapobiega powstawaniu przerzutów. Jest zalecany przez lekarzy Integrative Medical Center zwłaszcza przy nowotworach rozsianych i z przerzutami, ale hipertermia może być stosowana przy wszystkich rodzajach nowotworów, w tym w leczeniu raka prostaty w każdym stadium jego rozwoju. To metoda w 100% bezpieczna, która podnosi skuteczność standardowego leczenia i przeżywalność chorego na raka.

Przeczytaj o integracyjnym leczeniu nowotworów: https://imc.wroc.pl/oferta/leczenie-integracyjne-nowotworow/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *