Udary mózgu są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Obecnie dotyczą nie tylko osób starszych, ale również pojawiają się wśród ludzi młodych. Główną przyczyną udarów mózgu jest proces miażdżycowy naczyń prowadzących utlenowaną krew do komórek mózgowych. Rozwijająca się miażdżyca sprawia, że ściany naczyń krwionośnych stają się grubsze, a światło zawężone. Chropowata ściana sprzyja powstawaniu skrzepów i odkładaniu się płytek miażdżycowych, przez co światło naczynia może zostać całkowicie zatkane. Ponadto fragmenty skrzepów lub płytek narażone są na oderwanie w efekcie, którego mogą dostać się do mniejszych naczyń mózgowych i wywołać udar. Tego typu przypadki nazywane są udarem niedokrwiennym i stanowią około 85% wszystkich udarów.

Innym rodzajem udarów mózgu są udary krwotoczne, które wywoływane są przez pękanie naczyń krwionośnych. Naczynia krwionośne najczęściej pękają z powodu nadciśnienia (przepychanie krwi przez wąskie szczeliny naczyń) lub w wyniku obecności tętniaka. Tętniaki nazywane są ,,bombą zegarową” pojawiają się na osłabionej części naczyń krwionośnych. Stale przepływająca pod ciśnieniem krew napiera na osłabioną część naczynia i stopniowo ją uwypukla. W przypadku nagłego skoku ciśnienia tętniak może pęknąć i spowodować potężny krwotok.

Jak wrócić do zdrowia po udarze mózgu?

Rehabilitacja po udarze mózgu to proces trudny i długotrwały. Pacjenci po przeszłym udarze mózgu powinni, jak najszybciej trafić do ośrodków rehabilitacyjnych, które skutecznie pomagają przyspieszyć powrót do zdrowia oraz zapobiegają nawrotom. W ośrodkach pracują wykształceni specjaliści, którzy uzależniają proces rehabilitacji od poziomu niezależności chorego, deficytów motorycznych i sprawności wykonywania podstawowych czynności.

Rehabilitacja po wylewie powinna być rozpoczęta zaraz po ustabilizowaniu się pacjenta. Natychmiastowe przystąpienie do rehabilitacji (pierwsza doba po udarze) znacząco zwiększa szanse na całkowite odzyskanie sprawności. Pacjenci przyjmowani w ośrodkach rehabilitacyjnych po udarze mózgu w zależności od stopnia i rodzaju udaru są leczeni za pomocą przeróżnych metod i sposobów. W odpowiednim czasie wdrożona rehabilitacja pozwala zapobiec zniekształceniom mięśniowym i kostnym, umożliwia osiągnięcie prawidłowego zakresu ruchomości w stawach, przeciwdziała anormatywnemu napięciu mięśniowemu oraz dąży do przywrócenia prawidłowego ustawiania kończyn dotkniętych niedowładem.

Ośrodek rehabilitacyjny po udarze mózgu daje możliwość przywrócenia częściowej, a nawet pełnej samodzielności. Pacjenci uzyskują pomoc specjalistów, którzy potrafią w umiejętny sposób zachęcić osoby po udarach do współpracy i pomóc im odzyskać sprawność. W ośrodkach przeprowadzane są przeróżne ćwiczenia ruchowe mające na celu reedukację chodu, ćwiczenia oddechowe zapobiegające zaburzeniom oddechowym oraz ćwiczenia poznawcze dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ponadto każdy z pacjentów może korzystać z zabiegów uzupełniających np. fizykoterapii, hydroterapii, masaży, laseroterapii i wielu innych.

Dodaj komentarz