Postawienie odpowiedniej diagnozy to początek drogi to wyleczenia każdego schorzenia. Gdy lekarze wiedzą, z jaką przypadłością mają do czynienia, są w stanie nam skutecznie pomóc. W niektórych przypadkach wystarczą badania laboratoryjne, jednak są choroby, które wymagają znacznie szerszej diagnostyki. Rezonans magnetyczny jest najdokładniejszym badaniem, które pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany w strukturach naszego ciała. Sprawdź, czym jest badanie MR i jak prawidłowo się do niego przygotować.

Wskazania do rezonansu

Badanie MR (ang. magnetic rezonance), wykorzystuje się już niemal w każdej dziedzinie medycyny. Pozwala on precyzyjnie określić zwyrodnienie w kręgosłupie, wykrywa wszelkie guzy w organach wewnętrznych, a także tętniaki, nawet te umiejscowione w głowie. Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym lekarz jest w stanie określić dokładną przyczynę naszych dolegliwości i podjąć właściwe leczenie. Warto pokreślić, że współczesna medycyna, pozwala walczyć nawet z najcięższymi chorobami. Ważne jest jednak by wiedzieć, co nam dolega, dlatego nie należy bagatelizować wszelkich sygnałów, jakie wysyła nam nasz organizm. Badanie MR jest pomocne wszędzie tam, gdzie doraźne badania nie są w stanie pomóc lekarzowi w postawieniu diagnozy. To nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne obrazowanie, bardzo często ratuje pacjentom zdrowie, a nawet życie.

Tętniak głowy

Tętniak to patologiczna zmiana w naczyniach tętniczych, powstaje na skutek niektórych urazów czy chorób takich jak miażdżyca. Bywa także, że tętniak pojawia się w wyniku wrodzonych nieprawidłowości w budowie ścian tętnic. Tego typu zmiany często nazywane są potocznie „tykającymi bombami”. Wszystko za sprawną swojego kształtu, formy i zagrożenia, jakie za sobą niosą. Wytworzone wybrzuszenie napełnia się krwią, z czasem pod wpływem jej ciśnienia ściany naczynia ulegają osłabieniu. W zaawansowanym stadium choroby, tętniak może pęc, co stanowi zagrożenie dla życia pacjenta. By tego uniknąć, trzeba jak najszybciej zlokalizować dokładne miejsce wystąpienia zmiany w tętnicach i podjąć odpowiednie leczenie. Choć tętniaki nie dają jasnych sygnałów o swoim istnieniu, zaniepokoić nas powinny nagłe i nawracające bóle głowy, opadająca powieka, czy pogorszone widzenie. Wówczas należy niezwłocznie udać się do neurologa, by ten skierował nas na rezonans magnetyczny.

Badanie MR

Rezonans magnetyczny możemy wykonać zarówno w ramach NFZ, jak i w pracowniach prywatnych. Odpłatne badanie zostanie zrealizowane niewątpliwie szybciej, co jest istotne w przypadku podejrzeń tętniaka. Bez względu na to czy zdecydujemy się na badanie w pracowni prywatnej, czy też nie, należy mieć ze sobą skierowanie od lekarza specjalisty. Bez tego dokumentu, nie będziemy mogli zostać zbadani. Jeżeli lekarz zlecił nam dożylne podanie kontrastu, musimy zgłosić się na badanie na czczo. W innym wypadku nie jest to konieczne. Ważne jest byśmy w dniu obrazowania nie mieli na sobie biżuterii, ani innych elementów garderoby, które zawierają metal. Mogłoby to zakłócić przebieg badania. Jeżeli w przeszłości przechodziliśmy jakiekolwiek zabiegi czy operacje, koniecznie musimy poinformować o tym pracownika placówki. Szczególnie istotne są informacje na temat wszczepionych implantów. Tworzywo, z jakiego są wykonane będzie decydować o tym czy zostaniemy zakwalifikowani do badania. Czas trwania obrazowania MR różni się w zależności od badanego obszaru ciała. W przypadku głowy jest to ok. 60 minut. W trakcie badania pacjent jest cały czas w pozycji leżącej i nie odczuwa żadnego bólu. Po kilku dniach otrzymujemy wynik w formie papierowej oraz na płycie CD. Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź na naszej stronie citomed.pl

Dodaj komentarz