Rezonans Magnetyczny to skuteczna i bezpieczna metoda obrazowania, którą wykorzystuje się w celach diagnostycznych, ponieważ pozwala ona na wczesne wykrycie i dokładne umiejscowienie wielu schorzeń. W trakcie badania wykorzystuje się pole magnetyczne i fale radiowe, które pozwalają na wytworzenie obrazu narządów wewnętrznych człowieka. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego o tym badaniu, zanim umówisz się na wizytę.

 

Cel badania

Rezonans Magnetyczny Lublin jest szczególnie przydatny do oceny ośrodkowego układu nerwowego, stawów i tkanek miękkich. Bardzo często wykorzystuje się go do oceny zmian pooperacyjnych, pourazowych, zapalnych, nowotworowych itp. Badanie to najczęściej zlecają lekarze z zakresu neurologii, neurochirurgii, onkologii, ortopedii i reumatologii.

 

Przebieg badania

W trakcie trwania badania, pacjent kładzie się na specjalnym stole, który zostaje wsunięty do wnętrza aparatu skanującego. Badanie trwa zwykle od 15 do 35 minut, w zależności od badanego obszaru. W niektórych przypadkach zdarza się, iż badanie trwa ponad godzinę, jeśli potrzebne jest uzyskanie większej ilości obrazów. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. W trakcie jego trwania pacjent musi pozostawać w bezruchu, ponieważ każdy ruch może powodować zakłócenia obrazu. Pacjent przez cały okres badania pozostaje w pomieszczeniu sam, aczkolwiek pomimo zamknięcia jest w stałym kontakcie z personelem medycznym.

 

Jak przygotować się do badania?

Badanie tego rodzaju nie wymaga podejmowania jakichkolwiek specjalnych działań. W niektórych przypadkach przed wykonaniem rezonansu podaje się jednak środek kontrastowy, dlatego trzy godziny przed badaniem nie powinno się jeść, pić i palić papierosów. W trakcie badania pacjent pozostaje w ubraniu, natomiast musi pozbyć się wszystkich przedmiotów, które zawierają w sobie metal oraz takie, które mogą ulec rozmagnesowaniu. Na badanie najlepiej więc przyjść bez biżuterii, a przed wejściem na stół należy koniecznie pozostawić portfel, karty płatnicze i telefon.

 

 

Dodaj komentarz