Kleszcze atakują obecnie nawet mieszkańców miast, którzy wychodzą na spacery do parku i odpoczywają na skwerkach. Z tego powodu borelioza jest diagnozowana coraz częściej. Jakie są jej objawy? Rumień wędrujący jest pierwszym z nich.

 

1. Rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza – jak wygląda?

2. Jakie są objawy boreliozy?

Borelioza to poważna choroba zakaźna, która wymaga długiego leczenia za pomocą antybiotyków oraz stosowania wielu innych medykamentów. W niektórych przypadkach nawet wielomiesięczne leczenie nie przynosi rezultatów, a chory czuje się coraz gorzej. Leki przynoszą lepsze efekty, gdy kuracja jest rozpoczęta jak najwcześniej, dlatego powinno się znać pierwsze objawy boreliozy. Rumień wędrujący to pierwszy niepokojący sygnał.

 

Rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza – jak wygląda?

Rumień wędrujący przyjmuje postać kolistej wysypki, pojawiającej się we wczesnym stadium boreliozy. Wysypka pojawia się u 50-80 procent wszystkich pacjentów. Kształt, kolor i wygląd rumienia jest odmienny u każdego chorego. Niektóre osoby zauważają jedynie okrąg z miejscem ugryzienia i charakterystyczną, czerwoną obwódką. Inni zauważają nie tylko rumień po kleszczu, ale również swędzenie.

W przypadku rumienia wędrującego wysypka może powiększać się i osiągać nawet do 30 cm. U osób o ciemniejszej karnacji rumień po kleszczu może być trudny do zauważenia, gdyż może przypominać siniak. Rumień jest jednak dość charakterystyczny – w miejscu wysypki pojawiają się żółte plamy podskórne, a obwódka ma nieregularny kształt. Ponadto pacjent nie odczuwa bólu i pieczenia, a niekiedy jedynie świąd.

Jakie są objawy boreliozy?

Rumień wędrujący to jeden z wielu objawów boreliozy. Wiele z nich przypomina na początku grypę lub silne przeziębienie. U osób zakażonych pojawiają się bóle mięśni i stawów, stan podgorączkowy, bóle głowy, czasem również dreszcze. Późniejsze objawy boreliozy zależą od tego, który układ zaatakują krętki. W przypadku neuroboreliozy może pojawić się problem utrzymujących się długo bólów niewiadomego pochodzenia, trudności z koncentracją i pamięcią. Jeżeli krętki zaatakują płuca, pacjent może cierpieć na duszności, długotrwały kaszel i częste infekcje dróg oddechowych.

Boreliozę potwierdza się na podstawie badania lekarskiego i testów, które wykrywają we krwi chorego przeciwciała. Niestety, niemożliwe jest wykluczenie boreliozy, nawet gdy wynik testu z krwi jest ujemny, ani jej potwierdzenie, gdy wynik jest dodatni. Jedynie lekarz może stwierdzić, że pacjent cierpi na chorobę odkleszczową, analizując wynik testów laboratoryjnych oraz informacje uzyskane w badaniu fizykalnym i w czasie wywiadu z chorym.

Dodaj komentarz