Osoby trenujące fizycznie starają się szukać wsparcia dla organizmu, tak by jak najbardziej podnosić wydajność realizowanego treningu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie proponowane nam substancje są bezpieczne dla organizmu oraz dopuszczone do stosowania w przypadku zawodowych sportowców. Warto wiedzieć na co szczególnie trzeba uważać, jakie produkty mogą być dla nas niebezpieczne i zamiast dać pozytywny efekt mogą spowodować poważne problemy. Wśród tych związków o niechlubnej reputacji wymienić należy sibutramina.

Sibutramina – niedozwolona dla sportowców

Sibutramina to związek, który skutecznie zwiększa uczucie sytości i podnosi wydolność organizmu. W pewnych sytuacjach związek ten wykorzystywany pod kontrolą lekarza może się okazać istotnym wsparciem dla organizmu jak w przypadku leczenia otyłości. Przeciętny człowiek powinien jej jednak unikać, szczególnie osoby intensywnie trenujące. Teoretycznie środek wpływa na większą wydolność organizmu, w praktyce jednak nawet niewielka dawka przyjęta w okresie intensywnego wysiłku fizycznego może okazać się niebezpieczna i doprowadzi do poważnych zaburzeń zdrowotnych a niekiedy nawet do śmierci. Sibutramina może wykazać następujące skutki uboczne:

– zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie bicie serca

– zwiększenie ryzyka wystąpienia udaru i zawału

– biegunka, nudności, wymioty

– brak kontroli nad zachowaniami, nadmierna agresywność, niepokój

– zaburzenia smaku, brak łaknienia, suchość jamie ustnej

– problemy z widzeniem

– problemy ze snem

– problem z gospodarką termiczną organizmu, potliwość, uderzenia gorąca

– impotencja

– zaburzenia cyklu miesiączkowego

– depresje, zaburzenia psychiczne

– przy dłuższym stosowaniu uzależnienie.

 

Suplementy zanieczyszczone sibutraminą

Osoby uprawiające sport zawodowo znajdują się pod stałą kontrolą agencji badających organizm na obecność środków dopingowych. Dlatego w przypadku stosowania suplementów należy wykazywać szczególną ostrożność, by nie narazić się na zanieczyszczony środek. Niestety sibutramina mimo, że zakazana przez WADA nadal pojawia się w preparatach ziołowych i zanieczyszczonych suplementach dla sportowców. Nie można również oczekiwać, że producent poinformuje nas o obecność tego składnika w danym suplemencie. Tak pojawia się istotne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Należy więc wykazać szczególną ostrożność przy stosowaniu suplementów, szczególnie gdy pochodzą z nieznanego nam źródła. Można również wskazać listę tych suplementów, gdzie sibutramina występuje, i których w związków z tym warto unikać:

– Hyperdrina

Liquibolix

– Arli

– Hours Diet

Extrim Plus 24 Hour Reburn

– Venom Hyperdrive 3.0

– Zhen de Shou

– Afibron

– Meridia

– Lindaxa

– Obesan.

Dodaj komentarz