Nie zawsze potrzebne są inwazyjne metody, by uzyskać ostrość widzenia obuocznego. Zwłaszcza u dzieci bardzo dobre rezultaty daje terapia ortoptyczna. Można dzięki niej pozbyć się niewielkiego zeza w wieku dziecięcym albo pracować nad zaburzeniami konwergencji, niedowidzeniem czy zaburzeniem ruchomości gałek ocznych. Zmiany w obrębie gałek ocznych mogą zostać zredukowane jeśli specjalista dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń. Warto dowiedzieć się jak wygląda terapia ortoptyczna krok po kroku.

Wszystko co potrzebne do prawidłowego widzenia

Proces prawidłowego widzenia to zdolność postrzegania przedmiotów każdy okiem z osobna, a także składania tych obrazów w całość. Fuzja i stereoskopia rozwijają się u dziecka, jednak bywa, że proces ten jest zakłócony przez niedowidzenie w jednym oku czy uciekanie jednego oka. Zez dwustronny praktycznie uniemożliwia nam prawidłowe widzenie zarówno na wprost, jak i na boki, nie mówiąc już o czytaniu czy pisaniu. Dlatego praca ortoptysty zarówno w przypadku niedowidzenia, jak i zeza u dzieci jest bardzo ważna i może cofnąć albo przynajmniej zniwelować zmiany jakie zaszły w oczach. Noszenie okularów czy soczewek korekcyjnych nadal jest konieczne, jednak ćwiczenia pomagają w osiągnięciu lepszej ostrości widzenia, którą to zawiaduje mózg. Wszak to on decyduje co mamy przed sobą. Prawidłowa percepcja, a także koordynacja-wzrokowo ruchowa może zwiększyć komfort życia osoby niedowidzącej.

Problemy z konwergencją u dzieci i dorosłych i doskonałe ćwiczenia zwiększające zdolności akomodacji

Szybkie przenoszenie wzroku z bliska na daleki plan może powodować rozmazywanie się widzianego obrazu. O ile takie działanie nie jest zbyt gwałtowne, to takie zjawisko nie powinno występować, dlatego trzeba ćwiczyć ruch zbieżny oczu. Najprostszym sposobem jest przenoszenie wzroku z kartki na tablicę. Oczywiście warto również zmieniać odległość przedmiotu znajdującego się w dali, gdyż w ten sposób ćwiczymy również ostrość widzenia, zarówno konwergencję, jak i akomodację.

Bezpieczeństwo rzecz ważna, a jaki wpływ na nie ma terapia ortoptyczna?

To, że potrafimy ocenić odległość poruszającego się przedmiotu, np. samochodu czy roweru wydaje nam się czymś naturalnym. Jednak wszystko dzieje się dzięki wykształceniu stereoskopii. Widzenie w trójwymiarze umożliwia nam również ocenę wielkości przedmiotu, który znajduje się w pewnej odległości od nas, np. budynku albo dostrzeżenie różnicy w wielkości poszczególnych zabudowań. Umiejętność przechodzenia przez drogę jest opanowywana już przez sześciolatków. Jeśli jednak mają zaburzenia widzenia stereoskopowego może to być dla nich ultra trudne zadanie. Dzięki stereoskopii mogą również dostrzec zmieniające się światła skupiając wzrok na całej sygnalizacji. Przede wszystkim mogą jednak ocenić czy odległość od nadjeżdżającego samochodu w połączeniu z jego prędkością jest na tyle duża, że zdążą przejść bezpiecznie na drugą stronę. Jak ćwiczy się stereoskopię? Narzędziem, które ortoptysta używa najczęściej jest synoptofor. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie prawidłowego widzenia obuocznego i utrwalenie go.

Fiksacja potrzebna do sprawnego pisania i rysowania

Umiejętność skupienia uwagi na jednym przedmiocie to fiksacja. Korzystając ze stymulatora widzenia Campbella specjalista może pracować z dzieckiem nad prawidłową koordynacją wzrokowo-ruchową. Dziecko zasłania jedno oko i patrząc drugim próbuje kreślić litery i kształty na danym obszarze. Dzięki temu rozwija swoje zdolności manualne i utrwala prawidłowe mechanizmy, które poprawiają relację oko-ręka. Jest wiele ćwiczeń, które może zadać ortoptysta. Warszawa jest miastem, gdzie można skorzystać z pomocy specjalistów z przychodni Optomedica, którzy mają duże doświadczenie w zakresie terapii dzieci i dorosłych.

 

Wzrok należy ćwiczyć całe życie, zwłaszcza jeśli cierpi się z powodu niedowidzenia. Wiele ćwiczeń można wykonywać w domu, jednak te z użyciem specjalistycznego sprzętu możliwe są do wykonania jedynie pod okiem ortoptysty. Z ćwiczeniami takimi jak joga dla oczu trzeba uważać. Najpierw należy skonsultować czy nie cierpi się na jaskrę bądź nie grozi odwarstwienie siatkówki. Zatem wizyta u okulisty będzie konieczna.

 

Dodaj komentarz