Zapalenie wyrostka do często wspominana przypadłość o nie zawsze ustalonej etiologii. Leczenie sprowadza się w przypadku zapalenia ostrego do chirurgicznego usunięcia wyrostka. Nie jest to szczególnie trudny technicznie zabieg, ale jego nieprawidłowe wykonanie może wiązać się z bardzo poważnymi powikłaniami. Między innymi dlatego konieczna jest bardzo dokładna diagnostyka, w której pojawia się parę terminów wymagających wyjaśnienia, a o których wspominają lekarze na stronie http://chirurgia-onkologia.com.pl/nazwiska-w-chirurgii/.

Punkty McBurneya i Lanza

Oba są tylko orientacyjnymi punktami na powierzchni skóry. Pierwszy zwykle pokrywa się z miejscem najostrzejszego bólu, a drugi jest nie tyle punktem, ile raczej obszarem, ale z diagnostycznego punktu widzenia ma taką samą wartość. Po stwierdzeniu bolesności w tych punktach, można wstępnie założyć, że przyczyną problemów jest właśnie wyrostek. Ponieważ ból wyrostka może mieć charakter bólu migrującego, nie jest to bezwzględne kryterium diagnostyczne i nie wyróżnia się pełną specyficznością – teoretycznie bóle wyrostka mogą być przesunięte względem tych punktów, a ból pod nimi nie oznacza zawsze tylko zapalenia wyrostka robaczkowego.

Objaw Jaworskiego i objaw Rowsinga

Oba są sygnałem diagnostycznym w zapaleniu wyrostka robaczkowego. Pierwszy pojawia się wtedy, ból pojawia się przy opuszczaniu kończyny. Drugi jest trochę bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga przesunięcia dłonią w stronę lewego zgięcia okrężnicy. Nawet niewielki nacisk przez powłoki skórne powoduje zmianę położenia gazów w jelicie, a to z kolei powoduje zwiększenie ich nacisku na ścianę wyrostka objętego procesem zapalnym, co owocuje silnym bólem. Oba objawy związane są z wyzwoleniem silnego odczucia bólowego, ale są dość specyficzne i pozwalają z dużą dozą prawdopodobieństwa potwierdzić diagnozę.

Skala Alvarado

W założeniu miała służyć jako narzędzie diagnostyczne. W tej roli jednak się nie sprawdziła, ale używa się jej do oceny, których pacjentów należy poddać diagnostyce obrazowej. Wynik oblicza się, używając 8 kryteriów obejmujących parametry fizjologiczne i morfologiczne. Dziś nie jest używana regularnie, a ściślej rzecz biorąc, nie weszłą na stałę do praktyki klinicznej, natomiast ze względu na pewną skuteczność dopuszcza się korzystanie z niej jako pomocy w diagnostyce.

Przepuklina Amyalda

Ten termin nie ma już bezpośredniego związku z samym zapaleniem wyrostka, ale pojawia się w diagnozach niektórych pacjentów. Nazwą tą określa się taki podtyp przepukliny pachwinowej, w której worku znajduje się wyrostek robaczkowy. Z oczywistych powodów istnienie przepukliny Amyalda może utrudniać i diagnostykę, i terapię zapalenia wyrostka, ale na szczęście jest to stosunkowo rzadka przypadłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *