Systematyczne wizyty u lekarza stomatologa (mniej więcej raz na pół roku) odgrywają bardzo ważne działania profilaktyczne oraz pozwalają utrzymać stan uzębienia w dobrym stanie. Niestety wiele osób odwleka wizyty u dentysty, a szczególnym przypadkiem bardzo wymagających i trudnych pacjentów są przede wszystkim dzieci.

To od podejścia dorosłych (rodziców) zależy w głównej mierze podejście małego pacjenta do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto więc od najmłodszych lat dbać o to, aby dziecko miało dobre wspomnienia i nie bało się rutynowych odwiedzin u dentysty.

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć, gdy dziecko ma około roku. Jest to idealny moment na oswojenie dziecka z gabinetem stomatologicznym oraz osobą samego lekarza. Dzięki temu w przyszłości nie będzie ono reagować lękiem na wizyty oraz przekona się o tym, jak bardzo ważna jest profilaktyka. Dla dzieci warto jest wybrać profesjonalistę z odpowiednim podejściem – obecnie praktycznie każda przychodnia stomatologiczna posiada w swojej kadrze specjalistę dla dzieci. Jest to bardzo ważne, ponieważ stomatolog dziecięcy doskonale zna specyfikę pracy z małym pacjentem. Na pierwszych wizytach zazwyczaj opowiada dziecku o swojej pracy oraz wyjaśnia w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby. Pozwala to oswoić lęk oraz z pewnością takie działania zaowocują w przyszłości.

Aby jeszcze lepiej przygotować dziecko do wizyty u stomatologa należy przede wszystkim bardzo dużo z nim rozmawiać na ten temat. W trakcie rozmowy nie należy straszyć dziecka, ale jednocześnie nie należy również obiecywać, że wizyta będzie całkowicie bezbolesna oraz w pełni komfortowa. Dziecko powinno wiedzieć, czego może się spodziewać po wizycie, a także znać poszczególne etapy w jakich przebiegać będzie spotkanie ze stomatologiem. Powinno zdawać sobie sprawę z konieczności regularnego dbania o zęby – dzięki temu można w prosty sposób uniknąć bardziej skomplikowanego leczenia oraz cieszyć się pięknym uśmiechem. Pomocne w oswajaniu lęku przed wizytą u stomatologa są wszelkie książeczki i bajki terapeutyczne opowiadające o dentyście – według psychologów doskonale sprawdzają się one nawet już u dwulatków, które wbrew pozorom bardzo dużo rozumieją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *